więcej


Polityka klimatyczna

Niemcy chcą szybszego wycofania uprawnień do emisji CO2 (17388)

2014-06-18

Drukuj
galeria

Jak informuje Reuters, niemiecki rząd postuluje szybsze wycofanie z rynku części uprawnień do emisji CO2, co ma podnieść ich cenę. Zdaniem Berlina, tzw. backloading można wdrożyć już w 2017 r.

Propozycja Niemiec, która z pewnością nie zadowoli polskiego rządu, zakłada przyspieszenie o 4 lata tzw. backloadingu, czyli wycofania z rynku części uprawnień do emisji CO2. Takie działanie ma na celu podniesienie ceny uprawnień, a droższe, obowiązkowe uprawnienia do emisji CO2 mają skłonić państwa UE do inwestycji w bardziej przyjazną środowisku gospodarkę.

Propozycja przyspieszenia backloadingu zyskała konsensus w niemieckim rządzie i teraz ma być forsowana na forum unijnym.

Droższe prawa do emisji CO2 mogą uderzyć najbardziej w Polskę, której energetyka jest oparta na najbardziej emisyjnej technologii produkcji energii. Podniesienie ceny obecnie stosunkowo tanich uprawnień do emisji CO2 może znacząco podnieść koszty funkcjonowania polskich elektrowni.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej