więcej


Polityka klimatyczna

Kto podpisze globalne porozumienie klimatyczne? (19409)

2016-04-21

Drukuj
galeria

Fot. UNclimatechange, flickr.com (CC BY 2.0)

Już jutro w Nowym Jorku nastąpi uroczyste podpisanie globalnego porozumienia klimatycznego. Do wdrożenia jeszcze jednak daleko.

Zdaniem UNFCCC, jeszcze nigdy aż tyle państw nie podpisywało równocześnie międzynarodowego porozumienia. Tydzień temu rzecznik sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq podał, że do podpisania dokumentu chętnych jest 155 państw.

Gotowość do formalnego przyjęcia porozumienia ogłosiły m.in. Stany Zjednoczone i Chiny – dwóch największych emitentów, odpowiadających wspólnie za 40% światowych emisji gazów cieplarnianych. We wspólnym stanowisku prezydent Barack Obama i Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej zapowiedzieli, że podejmą odpowiednie kroki, aby ich kraje jak najszybciej ratyfikowały podpisane porozumienie.

Po uroczystym podpisaniu dokument, zgodnie z procedurą międzynarodową, będzie ratyfikowany przez poszczególne strony. Wejdzie w życie 30 dni po tym, jak ratyfikują go państwa odpowiadające w sumie za 55 proc. światowej emisji.

Zgodnie z ustaleniami z ubiegłorocznego szczyty klimatycznego w Paryżu, porozumienie klimatyczne ma zacząć obowiązywać od 2020 roku. Jeśli jednak wszystkie państwa deklarujące swoje zaangażowanie w sprawy klimatu dotrzymają słowa, analitycy przewidują, że dokument może zyskać moc prawną nawet w tym roku.  

Jutrzejsza uroczystość ma zatem głównie znaczenie symboliczne. Dopiero ratyfikacja porozumienia zobowiąże sygnatariuszy do wywiązania się ze zobowiązań mających na celu ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 2 st. C.

Jak podkreśla Christiana Figueres, przewodnicząca Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, aby ograniczyć globalne ocieplenie do zalecanych przez IPCC 1,5 st. C światowe emisje CO2 musiałyby osiągnąć wartość szczytową do 2020 roku. Obecnie, temperatura podniosła się już o 1 st. C w porównaniu do czasów przedprzemysłowych.

ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.unfccc.int, www.theguardian.com, www.climatechangenews.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej