więcej


Polityka klimatyczna

Komisje ruszają w teren - liczenie strat po suszy (20883)

2019-07-18

Drukuj
galeria

Już prawie 1000 komisji na terenie całej Polski szacuje straty suszowe. Najwięcej ich pracuje w województwie wielkopolskim - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W województwie wielkopolskim straty spowodowane suszą szacuje już 192 komisje, w łódzkim - 160, dolnośląskim - 82, podlaskim - 79; lubuskim - 77, lubelskim - 68.

Z ostatniego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że suszą objętych jest 14 województw, nie ma jej tylko w województwach małopolskim i warmińsko-mazurskim. Największy deficyt wody jest w woj. lubuskim.

Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw, czyli zboża jare i ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniak, chmiel.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,8 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin.

Duże zagrożenie w okresie raportowania od 11 maja do 10 lipca 2019 r. wystąpiło również wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 947 gminach Polski (ponad 38 proc. gmin kraju). Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni ok. 22 proc. gruntów ornych.

 

Źrodło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej