więcej


Polityka klimatyczna

FAZ: Polska gotowa do kompromisu w polityce klimatycznej UE (17770)

2014-10-13

Drukuj
galeria

Elektrownia Bełchatów - największy w Polsce emitent dwutlenku dwęgla. Fot. Phys.

„Prawie dwa tygodnie przed ważnym szczytem UE ws. polityki klimatycznej Polska – główny krytyk nowych celów UE ws. ochrony klimatu – zasygnalizowała skłonność do kompromisu – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Gazeta cytuje fragment unijnego dokumentu prezentującego stanowiska państw członkowskich. Mowa jest w nim o tym, że Polska nie chce blokować porozumienia podczas październikowego szczytu i "działa w duchu osiągnięcia jednomyślności UE”. W dokumencie zaznacza się jednocześnie, że Polska i jej nowa premier Ewa Kopacz – w dalszym ciągu nie są zdania, że do porozumienia należy dojść już w październiku. Gazeta pisze, że pozytywne jest podkreślenie w dokumencie, że rząd w Warszawie na pewno nie będzie się już upierał przy zaliczaniu zagranicznych certyfikatów redukcji emisji CO2 na poczet realizacji własnych celów redukcji dwutlenku węgla.

„Pójście przez Polskę na ustępstwa jest dobrym sygnałem dla zwolenników ambitnej europejskiej polityki klimatycznej w Komisji Europejskiej i w niemieckich rządzie. Komisja Europejska i rząd RFN chcą podjąć negocjacje nt. światowego porozumienia ws. ochrony klimatycznej, które zakończą się pod koniec przyszłego roku w Paryżu, z jasno postawionym celem. Zgodnie z propzycją Komisji Europejskiej emisja dwutlenku węgla w UE zmniejszy się do 2030 r. o 40 proc. w porównaniu z 1990 r. Dotychczas osiągnięto porozumienie ws. redukcji emisji gazu o 20 proc. do 2020 r. Nie ma być za to żadnych zobowiązań do rozbudowy energii odnawialnej i zmniejszenia zużycia energii” – czytamy na łamach FAZ.

Polska dotychczas twierdziła, że przed postawieniem nowych celów należy najpierw poczekać na wyniki paryskiej konfrencji klimatycznej w 2015 r. – donosi gazeta. Dziennik przypomina, że Polska wytwarza prawie 90 procent swojej energii przy pomocy węgla. Ponadto, z powodu kryzysu na Ukrainie Polska nie jest gotowa, by zmniejszyć zużycie własnego węgla i uzależnić się od importów gazu z Rosji.

Dlatego mocno dotknęłyby ją rygorystyczne cele ochrony klimatu. Decydujące jest pytanie, w jaki sposób UE zrekompensuje polskiemu rządowi pójście na ustępstwa w ochronie klimatu – zastanawia się dziennik. "Już od kilku misięcy unijni dyplomaci rozpowszechniają informację, że opór Polski jest tylko pytaniem o cenę" - podsumowuje niemiecki dziennik.

Źródło: dw.de


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej