więcej


Polityka klimatyczna

DM Consus obniża prognozę cen EUA (19291)

2016-03-03

Drukuj
galeria

Prognoza średniej ceny uprawnień do emisji CO2 (EUA) w pierwszym kwartale 2016 r. wynosi 5,69 euro i została obniżona o 21,4 proc. w stosunku do prognozy sprzed miesiąca.

Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są:

  • Korekta w oparciu o aktualne ceny
  • Przydział darmowych uprawnień – spadek cen
  • Rozliczanie emisji z 2015 r. – wzrost cen

Krótkoterminowa średnia prognoza za pierwszy kwartał została skorygowana zgodnie z kierunkiem zmian zachodzących na rynku. Aktualna prognoza uwzględnia dotychczasowe ceny oraz zakłada średnią cenę do końca kwartału na poziomie 5,20 euro.

Koniec lutego był terminem przyznania instalacjom  darmowych uprawnień. Według komunikatu Komisji Europejskiej 3 marca zostanie udostępniony raport z postępu alokacji. Już teraz wiadomo, że nie wszystkie darmowe uprawnienia zastały wydane terminowo co oznacza, że kolejne uprawnienia będą wchodzić na rynek, zwiększając presję podażową na ceny.

Pozostały jeszcze dwa miesiące do ostatecznego terminu rozliczenia przez instalacje emisji za 2015 r. Do 31 marca przedsiębiorstwa sporządzą raporty emisji i ustalą realne zapotrzebowanie na uprawnienia, uwzględniając te już posiadane, czy to w wyniku darmowej alokacji, czy też zachowane z lat poprzednich. Dopiero wtedy możliwe będzie oszacowanie popytu na uprawnienia i jego możliwego wpływu na ich ceny.

Źródło: Dom Maklerski Consus S.A.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej