więcej


Polityka klimatyczna

Czas ocalić nasz Dom! Marsz dla Klimatu w Katowicach (20642)

2018-11-22

Drukuj
galeria

8 grudnia 2018 roku o godz. 12.00 w Katowicach rusza Marsz dla Klimatu. Start Plac Wolności. Celem Marszu jest zwrócenie uwagi polityków na fakt, że nie ma już czasu na dyplomację, przewlekłe negocjacje w sprawie ochrony klimatu. 

Żądamy ambitnego i  wiążącego porozumienia klimatycznego, które uchroni świat przed wzrostem temperatury powyżej 1,5 st. C. Czas na szybkie działania wszystkich krajów Globu! 

W grudniu 2018 roku oczy całego świata będą zwrócone na Katowice, gdzie podejmowane będą decyzje na temat klimatycznej przyszłości naszego świata. Czy uda się stworzyć ambitną i wiążącą umowę dążącą do zatrzymania wzrostu temperatury? Tutaj polityczne i osobiste ambicje poszczególnych państw powinny zejść na drugi plan. Na pierwszy planie musi pojawić się wspólny interes – ochrona klimatu i przetrwania cywilizacji. Od lat wiele organizacji z całego świata domaga się zdecydowanych działań na rzecz klimatu i zmiany paradygmatu gospodarki. ONZ umieściła „Działania na rzecz klimatu” wśród 17 celów zrównoważonego rozwoju – cel 13.

Ludzie na całym świecie, szczególnie ci, żyjący w krajach Globalnego Południa cierpią z powodu ocieplania się klimatu. Ale coraz bardziej również w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, obserwujemy dokuczliwe i niebezpieczne upały, susze, pożary lasów, wichury, ulewne deszcze, powodzie i inne gwałtowne zjawiska pogodowe. Naukowcy biją na alarm, że światowa fauna i flora jest zagrożona, powoli umiera. Narasta groźba załamania cywilizacji przemysłowej i chaosu . A politycy? Politycy od lat się licytują kto więcej na tym zyska i mniej na to wyda. Przy czym zyski i straty liczą w krótkiej i lokalnej, często wyborczej perspektywie.

Teraz, już wiadomo, że zmiana klimatu postępuje szybciej niż myślano do tej pory. Konferencja Klimatyczna w Katowicach (COP24) to nadzieja, że w końcu politycy też się obudzą i podejmą ambitne i wiążące działania na rzecz ochrony klimatu. Zażądajmy od nich tego! Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do Marszu dla Klimatu organizowanego w Katowicach. Jest to Marsz pokojowy – mówi dr Wojciech Szymalski prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, jeden z organizatorów Marszu dla Klimatu.

Czas obudzić polityków, aby wreszcie dali wiarę naukowcom, że nie da się zatrzymać globalnego ocieplenia bez głębokiej transformacji naszego modelu gospodarczego w kierunku gospodarki umiaru i prawdziwej troski o przyszłe pokolenia, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Musimy wyobrazić sobie świat bez paliw kopalnych i bez emisji gazów cieplarnianych i smogu i to w ciągu kilku dekad. Będzie to przecież świat zdrowszy do życia i pełen nowych nadziei. Polska mogłaby stać się modelem dla innych, pozbywając się niechlubnych laurów w dziedzinie złej jakości powietrza, wysypisk śmieci, ilości wycinanych drzew czy zachorowań na raka - mówi Ewa Sufin-Jacquemart prezeska zarządu Fundacji Strefa Zieleni.

Tego samego dnia odbędą się również liczne demonstracje dla klimatu we Francji i w innych krajach pod znakiem #ClimateAlarm. Wirtualny most połączy Katowice z Paryżem.

Marsz dla Klimatu został zainicjowany przez organizacje pozarządowe, które działają na rzecz szeroko pojętej ochrony środowiska: Fundacja Strefa Zieleni, Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Fundacja Piaskowy Smok i Stowarzyszenie Ostra Zieleń, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA  z pomocą organizacji skupionych w Koalicji Klimatycznej.

Marsz wyruszy z Placu Wolności w Katowicach 8 grudnia o godz.12.00 i przejdzie ulicami miasta, w tym w pobliżu miejsca obrad COP24. Każdy może przynieść swój transparent z hasłami popierającymi działania na rzecz klimatu. Więcej informacji o marszu dostępnych jest   https://marszdlaklimatu.wordpress.com/

Informacje dla mediów:

Wojciech Szymalski, +48-795-110-368

Ewa Sufin-Jacquemart, +48-664-673-700


Wydarzenie jest częścią projektu "Make Europe Sustainable for All"


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej