więcej


Polityka klimatyczna

COP20 Lima – skamielina dnia dla najbogatszych państw. (17955)

2014-12-05

Drukuj
galeria

Skamielina Dnia (ang. Fossil of the Day) to niechlubna nagroda przyznawana przez Climate Action Network każdego dnia negocjacji państwom i organizacjom najmocniej szkodzącym procesowi negocjacyjnemu. Kto otrzyma ją tym razem?

Pierwszego dnia nagrodę przyznano za nie wypełnienie zobowiązań związanych z wpłaceniem pieniędzy na Zielony Fundusz Klimatyczny (Green Climate Fund). Skamielinę otrzymali, w kolejności alfabetycznej: Australia, Austria, Belgia, Grecja, Islandia, Irlandia, Portugalia i - co ciekawe – Unia Europejska. Zielony Fundusz Klimatyczny służy pomocą krajom rozwijającym się w przystosowaniu się i zapobieganiu zmianom klimatu. Sprawa jest tym bardziej wstydliwa, że niechętni płatnicy należą do tych, którzy znajdują się w puli krajów najmocniej odpowiedzialnych za historyczne emisje CO2.

4 grudnia kolejną nagrodę przyznano Szwajcarii. Nie należące przecież do najbiedniejszych państwo sprzeciwiło się uznaniu za prawnie wiążące zobowiązań finansowych pomagających krajom rozwijającym się. Do głosu Szwajcarii, jak donosi Climate Action Network, dołączyły USA i Unia Europejska. Delegacja Szwajcarii stwierdziła także, że podobne żądania ze strony krajów rozwijających się zagrażają procesowi negocjacyjnemu.

Wygląda na to, że najbogatsze państwa na świecie nie zamierzają dzielić się swoimi pieniędzmi z tymi, którzy naj mocniej ich potrzebują. Nie zapominajmy, że to kraje rozwijające się ucierpią najmocniej na skutek postępujących zmian klimatu, za które to najzamożniejsi ponoszą historyczną odpowiedzialność.

W jaskrawym kontraście do postawy bogatej części globu znajduje się stanowisko państw położonych na wyspach i terenach zalewowych. AOSIS to Sojusz Małych Państw Wyspiarskich skupiający 37 państw, których los uzależniony jest od podnoszącego się poziomu oceanów. Sojusz ten ogłosił właśnie, że jego członkowie do roku 2050 wyeliminują zupełnie emisję CO2. Do deklaracji AOSIS dołączyła Norwegia oraz Chile, Kolumbia, Kostaryka, Gwatemala, Panama i Peru.

Piotr Siergiej, Chronmyklimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej