więcej


Polityka klimatyczna

Co dalej z uprawnieniami do emisji? (18500)

2015-05-04

Drukuj
galeria

Dzisiaj, tj. 4 maja odbyło się seminarium zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Agencję Rynku Energii. Było poświęcone rezerwie stabilizacyjnej w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji. Punktem wyjścia do dyskusji było opracowanie wykonane dla Climate Strategies przez 12 instytucji m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Za kilka tygodni powinno nastąpić trójstronne uzgodnienie (Rada, Komisja, Parlament UE) co do terminu i zakresu interwencji dotyczących europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji zwane rynkową rezerwą stabilizacyjną (MSR - Market Stability Reserve). Autorzy opracowania wykonanego dla Climate Strategies z Londynu przez 12 instytucji m. in. the German Institute for Economic Research, the London School of Economics and Political Science, the Climate Economics Chair of Paris-Dauphine University and Resources for the Future in Washington DC analizują możliwe scenariusze i ich konsekwencje.

Podczas seminarium uczestnicy, bazując na powyższym materiale poszukiwali odpowiedzi na trzy kluczowe pytania:

  • Czy wyprowadzenie rezerwy przyczyni się do poprawy funkcjonowania EU ETS?
  • Jaki powinien być termin jej wprowadzenia?
  • Jakie może to wywołać konsekwencja dla różnych krajów działających w ramach systemu ze szczególnym uwzględnieniem Polski?

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałem źródłowym, który mogą Państwo pobrać poniżej poniżej. Notatkę ze spotkania zawierającą ogólne wnioski zamieścimy wkrótce.

Spotkanie dzięki uprzejmości Fundacji Boell’a odbyło się w jej siedzibie przy ul. Żurawiej 45, a wzięli w nim udział:

Tobiasz Adamczewski (WWF)
Maciej Burny (Polska Grupa Energetyczna)
Mirosław Duda (Agencja Rynku Energii)
Robert Jeszke (KOBiZE)
Zbigniew Karaczun (Koalicja Klimatyczna)
Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju) - prowadzący spotkanie
Daria Kulczycka (Konfederacja Lewiatan)
Julia Michalak (Demos Europa)
Karsten Neuhoff (DIW Berlin) - prelegent
Sławomir Skwierz (Agencja Rynku Energii)
Agata Staniewska (Konfederacja Lewiatan)


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej