więcej


Polityka klimatyczna

Chiny też dostrzegają szansę w rozwoju zielonych technologii (17013)

2014-03-31

Drukuj

Podczas gdy w Polsce oficjalna wykładnia mówi o zagrożeniach związanych z odejściem od gospodarki opartej na węglu, premier jednego z najbardziej uzależnionych od tego paliwa krajów mówi o szansach, jakie rodzi przejście do energetyki niskoemisyjnej.

Podczas gdy w Polsce oficjalna wykładnia mówi o zagrożeniach związanych z odejściem od gospodarki opartej na węglu, premier jednego z najbardziej uzależnionych od tego paliwa krajów mówi o szansach, jakie rodzi przejście do energetyki niskoemisyjnej.

– Działania na rzecz środowiska i rozwój gospodarczy muszą byś skoordynowane. Wynika to z faktu, że ograniczenie zdolności produkcyjnych kreuje wielkie możliwości w nowych, zielonych gałęziach przemysłu – powiedział premier Chin Li Keqiang na spotkaniu 23 marca.

Dodał, że – Chiny będą kontrolować całkowite zużycie energii, podnosząc efektywność, optymalizując jednocześnie infrastrukturę przemysłową, wykorzystując do tego celu inteligentne sieci energetyczne i czystą energię pochodzącą z wiatru i słońca. Premier Chin zaliczył do „czystej energii" również elektrownie atomowe i degradujące środowisko hydroelektrownie. Pragniemy podkreślić, że zdecydowanie się z tym nie zgadzamy.

Zaznaczył również, że Chiny będą rozwijały te gałęzie gospodarki, które z jednej strony są mniej energochłonne, z drugiej zaś mogą poprawić, przez umiejętną politykę, sytuację na rynku pracy.

Zapewnił jednocześnie, że rząd Chin prowadzi obecnie i będzie kontynuował w przyszłości, działania mające na celu oszczędność energii i obniżenie emisji, przyczyniając się tym samym do „zapewnienia ochrony środowiska".

Dodajmy, że wspomniana przez Li Keqianga „ochrona środowiska" jest w przypadku Chin potrzebą bardziej niż pilną. W dużej mierze wynika to z katastrofalnego stanu powietrza w najbardziej uprzemysłowionych regionach Państwa Środka i nacisków społecznych będących jego efektem. W samym Pekinie, jak podają oficjalne dane, liczba zgonów spowodowanych rakiem płuc wzrosła w latach 2001-2010 o 56%.

Marek Korzyński, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: news.yahoo.com, materiały własne


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej