więcej


Nauka o klimacie

Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu? (21748)

2021-03-16

Drukuj
galeria

W dniu 23 marca br. o godzinie 11:00, zapraszamy do udziału w spotkaniu polskich i brytyjskich ekspertów na temat zmiany klimatu. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim. Zachęcamy do rejestracji:

https://app.evenea.pl/event/832274-8/

Skutki globalnego ocieplenia coraz mocniej przebijają się w świadomości społecznej.. W ostatnim badaniu dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska  94% respondentów uważa, że jest to bardzo ważne albo raczej ważne zagadnienie. Według Instytutu Ochrony Środowiska do końca tego wieku w zależności czy podejmiemy działania czy nie, średnioroczna temperatura wzrośnie o 1,3°C albo nawet o ponad 3°C. Czy naprawdę zdajemy sobie dzisiaj sprawę, co to dla nas oznacza, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń? Z jakim skutkami zmiany klimatu przyjdzie nam się zmierzyć?

Powyższemu zagadnieniu chcemy poświęcić brytyjsko-polską dyskusję naukowców, która będzie publicznie dostępna, z możliwością zadania pytań na czacie oraz symultanicznie tłumaczona. Serdecznie zapraszamy do udziału w dniu 23marca 2021 roku, zaczynamy o godzinie 11:00 i ma trwać do 13:00.

Program wygląda następująco:

11:00 – otwarcie przez przedstawicieli organizatorów: ze strony Ambasady Brytyjskiej wydarzenie otworzy James Hughes Minister-Counsellor for Economic Affarirs w randze wiceambasadora, ze strony Instytutu na rzecz Ekorozwoju dr Andrzej Kassenberg.

11:10 – Prezentacja na temat: „Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianie klimatu i co to oznacza dla nas?” - prof. Ralf Toumi współdyrektor Grantham Institute (Climate Change and Envirnoment)

11:50 – Dyskusja brytyjskich i polskich naukowców na bazie zaprezentowanego wystąpienia. Wezmą w niej udział:

  • Dr hab. Zbigniew Karaczun - prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ekspert Koalicji Klimatycznej;
  • Dr Renata Matuszewska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny,kierowniczka tematu „Badanie i ocena wpływu klimatu na stan zdrowia oraz wypracowanie działań związanych z adaptacją do jego zmian” zrealizowanego dla Ministerstwa Zdrowia;
  • prof. Ralf Toumi współdyrektor Grantham Institute (Climate Change and Envirnoment);
  • prof. Hayley Fowler - profesor na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu w Newcastle. Członek American Geophysical Union oraz Royal Society Wolfson Research Fellow. Redaktor naczelna Frontiers in Interdisciplinary Climate Studies;
  • dr James Grellierpracownik naukowy z Europejskiego Centrum Środowiska i Zdrowia Człowieka (University of Exeter Medical School, Wielka Brytania) oraz starszy pracownik naukowy w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków);

12:20 – Dyskusja z udziałem Internautów;

12:40 – Podsumowanie spotkania.

Na wydarzenie należy się zarejestrować. W trakcie rejestracji, będziemy prosili o wypełnienie krótkiej ankiety, która zostanie powtórzona w trakcie spotkania. Będziemy bardzo wdzięczni za ich wypełnienie.

Zarejestruj się: https://app.evenea.pl/event/832274-8/

Debata stanowi część projektu realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju wspólnie z Ambasadą Wielkiej Brytanii. Głównym celem jest przedstawienie wiedzy naukowej stojącej za zmianą klimatu w jasny, przystępny i niezawodny sposób, aby wesprzeć szersze priorytety Wielkiej Brytanii przygotowane na COP26, m.in. rosnące ambicje i pilność w zakresie unijnych celów redukcji emisji. Dotarcie z tą wiadomością do szerokiego grona odbiorców. Debata jest też częścią projektu LIFE_UNIFY „Łącząc Unią Europejską na rzecz działań klimatycznych wspieranego finansowo przez program LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Wydarzenie będzie transmitowane w czasie rzeczywistym:

- w języku polskim i angielskim na facebook Instytut na rzecz Ekorozwoju

- w języku angielskim na LinkedIn Instytutu na rzecz Ekorozowju

- w języku polskim na facebook portalu ChrońmyKlimat.pl

- w języku polskim na portalu ChrońmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej