więcej


Nauka o klimacie

Region Morza Śródziemnego staje się gorącym punktem pożarów, a intensywność pożarów w Turcji osiąga nowe rekordy (21988)

2021-08-06

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus uważnie obserwuje pożary we wschodniej części Morza Śródziemnego. W Turcji i południowych Włoszech emisje i intensywność pożarów gwałtownie rosną, a kraje takie jak Maroko, Albania, Grecja, Macedonia Północna i Liban zostały również znacznie dotknięte – wynika z danych CAMS.

Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej przy wsparciu finansowym UE, monitoruje poważne pożary lasów w rejonie Morza Śródziemnego, część z nich doprowadziła do ewakuacji nadmorskich kurortów. Smugi dymu z pożarów są nawet widoczne na zdjęciach satelitarnych przechodzących przez wschodnią część basenu Morza Śródziemnego z południowej Turcji.

Ponieważ w Europie Południowo-Wschodniej występują obecnie fale upałów, zagrożenie pożarowe na tym obszarze jest nadal wysokie, zwłaszcza w dużej części Turcji i wokół Morza Śródziemnego. Dane CAMS pokazują, że dzienna całkowita moc radiacyjna ognia (RFP) dla Turcji osiągnęła bezprecedensowe wartości względem całego zbioru danych, który sięga 2003 roku.

Co więcej, naukowcy CAMS informują, że pożary emitują do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń dymem. Prognozy dotyczące głębokości optycznej aerozolu i stężenia pyłu PM2,5 na powierzchni dostarczone przez CAMS wykazują wysokie wartości w Turcji i we wschodniej części Morza Śródziemnego, co odzwierciedla poważną skalę pożarów. Ponadto w miarę upływu dni pożary dotykają kolejne kraje. Od końca lipca kilka pożarów wystąpiło również we Włoszech, Albanii, Maroku, Grecji, Macedonii Północnej i Libanie. Fale upałów dodatkowo zwiększają zagrożenie pożarowe na tym obszarze.

Prognozy zagrożenia pożarowego GEFF zainicjowane 31 lipca 2021 r., pokazujące „bardzo ekstremalne” (fioletowe cieniowanie) wokół Morza Śródziemnego ważne na 7 sierpnia. Źródło: EFFIS

Mark Parrington, starszy naukowiec i ekspert ds. pożarów w ECMWF Copernicus Atmosphere Monitoring Service, komentuje: „Ściśle monitorujemy intensywność pożarów w Turcji i wokół Morza Śródziemnego oraz ich wpływ na atmosferę. Szczególnie ważne jest uważne obserwowanie pożarów o wysokiej intensywności, ponieważ emitowany przez nie dym może mieć wpływ na jakość powietrza. Nasze dane dostarczają informacje w czasie zbliżonym do rzeczywistego na temat intensywności pożarów i skutków na szerszą skalę, takich jak emisja dymu i ich wpływ na jakość powietrza”.

Globalny system prognoz pożarowych ECMWF (GEFF) zapewnia dane wejściowe do prognozy zagrożenia pożarowego Służby Ratunkowej Copernicus. Prognozy wykazują dla południowo-wschodniej Europy wartości od bardzo wysokich do skrajnych. Nie jest to niczym niezwykłym jak na tę porę roku, jednak fale upałów na tych terenach znacznie ułatwiają rozprzestrzenianie się pożarów w przypadku zapłonu, ponieważ trzeba pamiętać, że pożary wymagają również zapłonu, co oznacza, że nie można wytłumaczyć ich wyłącznie gorącymi i suchymi warunkami, ale raczej kombinacją kilku czynników, w tym działań człowieka.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej