więcej


Nauka o klimacie

Od lipca kolejne zmiany w "Czystym powietrzu" (21907)

2021-06-17

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie "Czyste powietrze", m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji - informuje  wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że na początku lipca wystartuje też ścieżka bankowa w programie.

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnił, że zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 1 lipca w programie antysmogowym "Czyste powietrze", dotyczyć będą kilku aspektów.

Po pierwsze - jak wymienił - zostaną podwyższone progi dochodowe w programie, które upoważniają do wyższych bezzwrotnych dotacji (do 37 tys zł). Oznacza to, że będą one wynosiły teraz tyle samo, co w programie "Stop smog".

Mirowski wyjaśnił, że w przypadku gospodarstw wielorodzinnych ten próg wzrośnie z 1400 zł do 1564 zł na osobę (o 164 zł); w przypadku gospodarstwa jednoosobowego z 1960 zł do 2189 zł (o 229 zł). Wskazał, że obecnie z podwyższonego dofinansowania korzysta ok. 30 proc. beneficjentów programu "Czyste powietrze".

Wiceprezes NFOŚiGW dodał, że z początkiem lipca ma ruszyć też ścieżka bankowa w "Czystym powietrzu". "Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany wcześniej termin uda się dotrzymać. Podpisaliśmy umowy z siedmioma bankami, dwa z nich przodują, jeśli chodzi o przygotowanie nowego instrumentu finansowego, jakim będzie kredyt +Czyste powietrze+" - zapewnił.

Dodał, że obecnie trwają prace mające na celu sprzężenie systemów informatycznych NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz banków.

W ścieżce bankowej wprowadzono kilka zmian w stosunku do obecnie funkcjonującego programu. Po pierwsze data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Po drugie takiego kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane. Po trzecie okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy. Następnym warunkiem będzie to, że kwota kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa niż kwota wnioskowanej dotacji. Mirowski przypomniał, że w ścieżce bankowej udzielane dotacje są przeznaczone na częściową spłatę kredytu bankowego.

Wiceszef NFOŚiGW poinformował ponadto, że nie wyklucza udziału w programie "Czyste powietrze" także innych banków, w tym PKO BP.

Według Mirowskiego przez to, że kredyty w "Czystym powietrzu" będą gwarantowane przez BGK, spowoduje, że będą one niższym kosztem dla banków, dlatego też oferta dla klientów powinna być konkurencyjna, choć to same banki będą ją ustalać.

Wiceprezes potwierdził także wcześniejsze informacje PAP dotyczące tego, że od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła na węgiel w programie.

Program "Czyste powietrze", który wystartował we wrześniu 2018 roku, oprócz dopłat do termomodernizacji przewiduje wsparcie na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Jedną z możliwości była wymiana obecnego kopciucha na kocioł na węgiel spełniający wymogi ekoprojektu, czyli najbardziej ekologicznego, jeśli chodzi o źródło ciepła opalane tym rodzajem paliwa stałego."Zmiany w kwestii kotłów na węgiel wynikają z wytycznych Komisji Europejskiej, zapisów Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także samorządowych uchwał antysmogowych, które ograniczają na swoim terenie stosowanie źródeł ciepła opalanych węglem" - wyjaśnił Mirowski.

Wskazał ponadto, że beneficjenci, którzy po pierwszym lipca zdecydują się na montaż kotła na węgiel z dotacją z "Czystego powietrza", będą mieli sześć miesięcy (do końca grudnia br.), aby zakończyć taką inwestycję. "Aby móc otrzymać zwrot części środków, trzeba będzie ten kocioł węglowy kupić i zamontować do końca 2021 roku. Faktura, na podstawie której jest przyznawana dotacja, musi być również wystawiona do końca grudnia" - wyjaśnił przedstawiciel Funduszu.

Mirowski poinformował ponadto, że od 1 lipca br. w programie będzie można też otrzymać dotację na kupno i montaż kotłów na pellet drzewny o obniżonej emisyjności cząstek stałych, mniejszej lub równej 20 mg na m sześc. "Na podstawowym poziomie dofinansowania ten próg wyniesie do 45 proc. kosztów inwestycji, lecz nie więcej niż 9 tys. zł. W przypadku podwyższonej dotacji będzie to odpowiednio do 60 proc. i maksymalnie do 12 tys. zł" - poinformował.

Wiceprezes dodał ponadto, że do 15 lipca wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów za udział w "Czystym powietrzu". Na samorządy czeka w sumie ponad 100 mln zł na uruchomienie punktów informacyjno-konsultacyjnych, podwyższoną refundację kosztów za złożone wnioski i premie dla najbardziej aktywnych gmin.

W programie "Czyste powietrze" do 11 czerwca złożono ponad 260 tys. wniosków na kwotę dofinansowania blisko 4,6 mld zł. Do tego czasu zawarto też ponad 1,8 tys. porozumień z gminami.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej