więcej


Nauka o klimacie

Nieszczelności w infrastrukturze gazowej w całej Europie - wycieka metan ocieplający planetę (21921)

2021-06-28

Drukuj
galeria

Źródło: euractiv.com

Metan, jeden z silnych gazów cieplarnianych wypływa z infrastruktury gazu ziemnego w całej Unii Europejskiej z powodu wycieków i odpowietrzania.

Korzystając z kamery na podczerwień o wartości 100 000 EURO, non-profit Clean Air Task Force (CATF) znalazła metan który przedostał się do atmosfery w 123 zakładach naftowych i gazowych w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, Polsce i Rumunii tylko w tym roku.

Metan, największa przyczyna zmian klimatycznych po emisji dwutlenku węgla (CO2), jest głównym składnikiem gazu ziemnego i w pierwszych 20 latach w powietrzu jest ponad 80 razy silniejszy niż CO2.

Obecnie UE nie reguluje emisji metanu w sektorze energetycznym, co oznacza, że przedsiębiorstwa prowadzące zakłady objęte badaniem CATF nie łamią przepisów z powodu wycieków lub odpowietrzania.

Podczas gdy niektóre państwa członkowskie wymagają od przedsiębiorstw zgłaszania niektórych emisji, nie ma nadrzędnych ram zmuszających je do monitorowania mniejszych wycieków lub ich naprawiania.

To się zmieni

W sektorze energetycznym metan jest emitowany celowo poprzez odpowietrzanie i przez przypadek z takich miejsc jak zbiorniki gazu, terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), stacje sprężarek rurociągowych oraz zakłady przetwarzania ropy naftowej i gazu.

CATF odwiedził ponad 200 miejsc w siedmiu krajach UE i sfilmował emisje za pomocą kamery na podczerwień w publicznych punktach obserwacyjnych w celu wykrycia węglowodorów niewidocznych gołym okiem, takich jak metan.

"Gdy go zobaczysz, nie możesz go odzobaczyć", powiedział James Turitto z CATF, który sfilmował emisje. "Jeśli mamy nadzieję na osiągnięcie tylko 1,5 Stopnia Celsjusza wzrostu średnich temperatur na świecie, musimy zatrzymać te wycieki."

W sumie CATF zaliczył 271 incydentów, w niektórych miejscach wymywania metanu z kilku miejsc.

Turitto powiedział, że ponad 90% miejsc, które odwiedził w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, w Polsce i Rumunii, emituje metan, podczas gdy jego wskaźnik trafień w Niemczech i Austrii był niższy.

Komisja Europejska opowiedziała się za "holistycznym" podejściem do przeciwdziałania globalnemu emitowaniu metanu, kładąc nacisk na współpracę międzynarodową na pierwszym miejscu przed uregulowaniem emisji w sektorach takich jak energetyka i rolnictwo.

Przecieki i otwory

Wybór termografii CATF, która pokazuje węglowodory i lotne związki organiczne, został oceniony przez pięciu ekspertów technicznych.

Biorąc pod uwagę emisje w instalacjach obsługujących gaz ziemny – a metan jest jego głównym składnikiem – doszli do wniosku, że emisje zarejestrowane przez CATF były prawie na pewno metanem.

W jednej z gazowni należącej do włoskiej Eni w pobliżu miasta Pineto na wybrzeżu Adriatyku, metan wydaje się wyciekać z zardzewiałej dziury w boku zbiornika.

Materiał filmowy rejestruje migawkę emisji każdego miejsca w danym dniu, więc nie może określić ilościowego ilości emitowanego metanu przez dłuższy czas.

CAFT ujawnia emisje, których można uniknąć, jeśli właściciele infrastruktury używanej obecnie na rynku technologii pomiaru i redukcji emisji, będą używali i wdrażali naprawy.

"Jeśli w zbiornikach magazynowych występują pęknięcia, jest to stosunkowo łatwe rozwiązanie, aby załatać zbiorniki", powiedział Jonathan Dorn, ekspert w dziedzinie jakości powietrza w Abt Associates.

Turitto powiedział, że zadzwonił na numer alarmowy do zgłaszania wycieków w miejscu Eni, ale linia była martwa.

Eni powiedział, że wyciek w Pineto był ze zbiornika na wodę, który miałby znikome ilości gazu i że został wykryty i naprawiony podczas regularnej konserwacji.

"Insumujemy nasze wysiłki we wdrażaniu okresowych kampanii monitorowania wykrywania wycieków i napraw", powiedział Eni, dodając, że popiera przepisy UE dotyczące emisji metanu.

Spółki w zawiadomieniu

Bruksela w październiku powiadomiła przedsiębiorstwa energetyczne, że będzie ich kierować nowymi przepisami dotyczącymi wycieków gazu, a także rozważa ograniczenia dotyczące odpowietrzania lub spalania metanu.

"Komisja wzywa przedsiębiorstwa z sektora ropy naftowej, gazu i węgla do ustanowienia bardziej solidnych programów wykrywania wycieków i napraw w celu przygotowania się do nadchodzących wniosków legislacyjnych, które sprawią, że takie programy staną się obowiązkowe", powiedział.

Urzędnik UE powiedział, że ponieważ UE ma niewiele "superemisji metanu", prawodawstwo skupi się na zwalczaniu mniejszych, ale znacznie częstszych emisji, które występują w całej infrastrukturze sektora energetycznego.

"Pierwszą rzeczą jest, naprawdę spróbować rozwiązać bardziej rozproszone emisje metanu, obejmujące cały sektor energetyczny," urzędnik, który odmówił podania swojego imienia i nazwiska, powiedział.

Eksperci twierdzą, że nowe przepisy zachwieją sytuacją każdej firmy naftowej i gazowej w Europie, nie tylko dlatego, że UE rozważa zmuszenie przedsiębiorstw do znalezienia i naprawiania nawet najmniejszych wycieków.

"Każda firma ma wiele do zrobienia", powiedział Andris Piebalgs, profesor w Florence School of Regulation i były komisarz UE ds.

Jest mało prawdopodobne, aby nowe przepisy weszły w życie przed 2023r., ale Bruksela chce wprowadzić je na tyle wcześnie, aby przyczynić się do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie emisji netto wszystkich gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. w stosunku do poziomu z 1990 r.

Komisja Europejska przygotowuje strategię ograniczenia emisji metanu z przemysłu naftowego i gazowego, w tym z LNG importowanego z USA. Ale czas jest niepewny, ponieważ urzędnicy są nadal zajęci zbieraniem danych, na których można oprzeć ...

Emisje zamierzone

UE nie jest sama. Administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje zaproponować w tym roku nowe przepisy w celu zmniejszenia emisji metanu.

New York Times użył kamery na podczerwień do identyfikacji dużych wycieków metanu w amerykańskich zakładach naftowych i gazowych w 2019 roku, podczas gdy nagrania satelitarne udostępnione Reutersowi ujawniły ogromne wycieki metanu z rosyjskich gazociągów.

Materiał CATF pokazuje, że włoska firma energetyczna SNAM w ciągu dwóch tygodni w terminalu LNG Panigaglia w pobliżu La Spezii na wybrzeżu Morza Śródziemnego wypuszczała węglowodory w trzech terminach.

W podziemnym magazynie SNAM w Minerbio koło Bolonii, materiał na podczerwień pokazał pióropusz metanu wypływającego ze stosu wentylacyjnego.

SNAM powiedział, że był członkiem Oil and Gas Methane Partnership(OGMP), dobrowolnej grupy firm energetycznych, która jest zobowiązana do poprawy pomiaru metanu i redukcji. Eni jest również członkiem.

"Emisje zarejestrowane przez CATF w magazynach Minerbio i Bordolano to emisje ulotne wynikające z zaworów odpowietrzających, które są wewnętrznie nieszczelne... pełna wymiana, począwszy od 2021 r., zostanie zakończona w 2024 r." - powiedział SNAM.

"Emisja (Panigaglia) zarejestrowana przez CATF w stosach wentylacyjnych była spowodowana tymczasową awarią mechaniczną sprężarki powietrza", powiedział. "Jesteśmy pewni, że uda nam się naprawić sprężarkę powietrza w drugiej połowie 2021 roku."

Polowanie na źródło

Ekspert z prawie dwudziestokrotnym doświadczeniem w największych firmach naftowych, który doradza amerykańskim firmom i władzom w sprawie emisji metanu, powiedział, że materiał CATF pokazał, że UE ma problem.

"Istnieje taka miejska legenda, że amerykański system gazu ziemnego jest nieproporcjonalnie nieszczelny w porównaniu do reszty świata", powiedział ekspert, który odmówił podania swojego imienia i nazwiska. "Kiedy patrzę na te filmy, nie wydają się one bardzo różne niż Stany Zjednoczone."

Na całym świecie wzrasta stężenie metanu w atmosferze. ONZ powiedziała w kwietniu, że bez głębokich cięć emisji metanu w tej dekadzie, cel porozumienia paryskiego ograniczenia ocieplenia do 1,5 Stopnia Celsjusza wymknie się spod możliwości.

Gdy metan znajduje się w atmosferze, nie da się go prześledzić z powrotem do określonego źródła, co oznacza, że kluczowe znaczenie ma lepsze monitorowanie w punkcie emisji.

Rosnąca sieć satelitów poszukujących metanu oznacza, że główne wycieki tysięcy ton rocznie są łatwiejsze do zidentyfikowania, ale wiele mniejszych wycieków pozostaje niezauważonych.

Na Węgrzech, materiał pokazał firmie MOL miejsce, wycieku gazu przy odpowietrznikach.

Węgierska firma energetyczna powiedziała, że jest świadoma emisji i odpowietrzanie jest nieuniknioną częścią normalnych i bezpiecznych operacji, aby uniknąć narastania ciśnienia w zbiornikach magazynowych.

MOL powiedział, że nie ma istniejących przepisów wymagających od niego pomiaru lub zgłaszania emisji, ale ma na celu zakończenie rutynowych emisji metanu z działalności gazowej do 2030 roku.

W Austrii, w zakładzie naftowym OMV w pobliżu studni lądowych na północ od Wiednia, kamera wykazała szereg mniejszych wycieków.

OMV stwierdziła, że w pełni popiera nowe unijne przepisy dotyczące metanu. Powiedział, że drobne wycieki zostały ustalone i planuje zastąpić systemy regulacji ciśnienia, które uwalniają metan z urządzeń, które zatrzymuje takie emisje.

"Obecność tych emisji wskazuje, że to miejsce ma bieżące problemy z konserwacją", powiedział Doty, wskazując na cztery różne źródła. "Te emisje są bardzo niepokojące."

Głębokie cięcia emisji metanu, w tym z przemysłu paliw kopalnych, są pilnie potrzebne, aby spowolnić tempo globalnego ocieplenia i utrzymać go poniżej progu uzgodnionego przez światowych przywódców, zgodnie z raportem ONZ, który ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu.

Źródło: eruastiv.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej