więcej


Nauka o klimacie

Najzimniejsza wiosna w Europie od 2013 roku; z kolei majowe temperatury powyżej średniej (21894)

2021-06-09

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

Serwis Zmian Klimatu Copernicus (C3S) realizowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zaobserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Temperatura przy powierzchni w maju 2021 r.:

  • Średnia temperatura na świecie w maju 2021 roku była o 0,26°C wyższa niż w latach 1991-2020.
  • Dla całej Europy, maj 2021 r. był o 0,46°C poniżej średniej z lat 1991-2020
  • W zachodniej Grenlandii, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w północnej i zachodniej Rosji temperatury były znacznie powyżej średniej.
  • W maju nad południowymi i środkowymi Stanami Zjednoczonymi, częściami północnej Kanady, południowo-środkową Afryką, większością Indii, wschodnią Rosją i wschodnią Antarktydą wystąpiły temperatury poniżej średniej.

Temperatury powietrza przy powierzchni wiosną 2021 roku (marzec-maj)

  • Globalna mapa wiosennych (od marca do maja) anomalii temperaturowych zasadniczo pokazuje ten sam wzór, jak ten przedstawiony powyżej dla maja, na przykład na dużej części Europy poniżej średniej
  • Średnia temperatura wiosny w Europie była o 0,45° C niższa od średniej w sezonie z lat 1991-2020, co oznacza najzimniejszą wiosnę w Europie od 2013 r.

Mapa i powyższe dane pochodzą z baz ECMWF Copernicus Climate Change Service’s ERA5. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądu z następującymi granicami długości/szerokości geograficznej: 25W-40E, 34N-72N.

C3S zastosował się do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), aby wykorzystać ostatni 30-letni okres do obliczania średnich klimatycznych, a ostatnio zmienił się na okres referencyjny 1991-2020 dla Biuletynów Klimatycznych C3S. Jednak dla przejrzystości przedstawiono liczby i grafiki zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981-2010).

Źródło: copernicus.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej