więcej


Nauka o klimacie

Konferencja „Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5oC jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?” (20605)

2018-10-09

Drukuj
galeria

Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5oC jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?”

10 października ukazał się raport specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change Special Report on Global Warming of 1.5°C), dotyczący skutków globalnego ocieplenia w wyniku wzrostu temperatury o 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. W raporcie IPCC przedstawione są możliwe ścieżki redukcji emisji gazów cieplarnianych, w kontekście zwiększania odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju oraz zmniejszania ubóstwa. Wnioski z niego mają stanowić istotny wkład w negocjacje podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, COP 24, która odbędzie się w grudniu w Katowicach. Jeśli zobowiązania podjęte przez państwa w Paryżu w 2015 roku nie zostaną zwiększone, prawdopodobnie doświadczymy skutków wzrostu temperatury o ponad 3°C. Życie i zdrowie ludzi w wielu regionach świata będzie poważnie zagrożone. Poniesiemy straty we wszystkich sektorach gospodarki.

Naukowcy odkryli, że zmiany klimatu spowodowały ponad dwukrotne zwiększenie prawdopodobieństwa tegorocznej fali upałów, która sieje spustoszenie w Europie i na całym świecie. Te ekstremalne wydarzenia pogodowe pokazują, że zmiany klimatu nie są czymś, co dzieje się tylko poza Europą lub w odległej przyszłości, ale dotyka nas tu i teraz. IPCC udowadnia, że ​​przyszłe szkody będą w dużej mierze zależeć od tego, jak szybko zredukujemy emisję dwutlenku wegla. Ekstremalne temperatury, podobne do tych obserwowanych w lecie, a także ulewne deszcze, powodzie i burze będą coraz częstsze i szkodliwe wraz ze wzrostem globalnej temperatury. Każdy poziom ocieplenia wiąże się z niebezpiecznymi skutkami, ale istnieje zasadnicza różnica między ograniczaniem temperatury do 1,5 ° C i 2 ° C, a do temperatury powyżej 3 ° C. Niestety to ścieżka, na której jesteśmy obecnie.

Co może oznaczać utrzymanie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza?

- mniej osób narażonych na silne fale upałów, ulewne deszcze, susze, burze i powodzie

-  o 10 cm niższy poziom mórz do 2100 roku, dzięki czemu  oszczędzane są domy milionów ludzi żyjących na wybrzeżu lub wyspach

- uniknięcie punktów krytycznych np. utrata lodu polarnego

- zmniejszenie śmiertelności w Europie z powodu fali upałów

- zmniejszenie ryzyka suszy, niedoboru wody i żywności w Europie Środkowej

- minimalizacja ryzyka przyszłej migracji ludności z powodu wzrostu temperatury i skutków z tym związanych

- obniżenie kosztów społeczno – ekonomicznych wynikających z ekstremalnych zjawisk pogodowych

Aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 stopnia Celsujsza kraje muszą zobowiązać się do wzmocnienia obecnych celów klimatycznych z 2030 r. do 2020 r. Czy jest za późno na utrzymanie wzrostu temperatury do 1,5 ° C?

Raport potwierdza, że ​​ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 ° C jest nadal możliwe i że możemy to osiągnąć na kilka sposobów. Jest to możliwe zarówno technicznie, jak i ekonomicznie. Mamy wiele powodów do nadziei, że to osiągniemy: od rosnącej dynamiki wśród podmiotów niepaństwowych, po mobilizujących ludzi do działania, po znaki, że przejście jest już w toku.

Jeśli świat działa zacznie szybko działać, będzie w stanie utrzymać wzrost temperatury poniżej 1,5 ° C przez całe stulecie. Ale biorąc pod uwagę brak odpowiednich działań od 30 lat, będzie to trudne. Nawet jeśli w pewnym momencie przekroczymy 1,5 ° C, kolejnym ważnym krokiem jest zapewnienie, aby okres takiego przekroczenia był jak najkrótszy.

Jean-Pascal van Ypersele, były wiceprzewodniczący IPCC, profesor nauk o klimacie w UCLouvain, Belgia, powiedział: "Zmiany klimatyczne zagrażają wszystkim formom życia na tej planecie. W raporcie napisano, że katastrofy można uniknąć, a ograniczenie emisji CO2 do zera jest pilną koniecznością. I jest to wykonalne. Zawdzięczamy to naszym dzieciom i wszystkim młodym ludziom, którzy w przeciwnym razie musieliby żyć na zbyt gorącej planecie. "

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONFERENCJĘ

 

Marlena Sajnog 
Redakcja portalu ChrońmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej