więcej


Nauka o klimacie

Europejska inicjatywa na rzecz klimatu dla obywateli (20828)

2019-05-24

Drukuj
galeria

Szybkie, sprawiedliwe i skuteczne rozwiązanie problemu zmian klimatu.

Naukowcy i ekonomiści zgadzają się: Stale rosnąca cena paliw kopalnych zmniejszy zanieczyszczenie. Prowadzi firmy i konsumentów do wyboru czystszych, tańszych opcji. Wszystkie zebrane pieniądze są co miesiąc będą zwracane obywatelom jako dywidenda. Większości rodzin o niskich i średnich dochodach będzie lepiej. Dostosowanie granic chroni naszą gospodarkę i napędza globalną adaptację. Inne korzyści obejmują: czystsze powietrze; więcej miejsc pracy i zmniejszenie wydatków rządowych z powodu dostosowania polityki.

Opłata węglowa

Ta polityka nakłada opłatę na paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa i gaz. Zaczyna się nisko i stale rośnie w czasie. Zmniejszy to zanieczyszczenie węglem, ponieważ przedsiębiorstwa, przemysł, sektor publiczny i konsumenci zmierzą się w kierunku czystszych, tańszych opcji.

Dywidenda węglowa

Pieniądze zebrane z opłaty za emisję dwutlenku węgla są zwracane co miesiąc obywatelom, aby wydawać według własnego uznania. Koszty administracyjne programu są pokrywane z pobranych opłat. Rządy nie zatrzymują żadnych pieniędzy z opłaty węglowej.

Graniczne dostosowanie węgla

Graniczne dostosowania emisji dwutlenku węgla chronią unijnych producentów i miejsca pracy przed nieuczciwą konkurencją międzynarodową, która nie ma ceny emisji dwutlenku węgla. Importowane towary będą płacić graniczne dostosowanie emisji dwutlenku węgla, a towary eksportowane z UE otrzymają zwrot w ramach tej polityki.

Czytaj więcej na: www.citizensclimateinitiative.eu

 

 
Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej