więcej


Nauka o klimacie

Copernicus: najzimniejszy kwiecień w Europie od 2003 roku; globalnie 0,2° C powyżej średniej (21844)

2021-05-07

Drukuj
galeria

Źródło: copernicus.eu

Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Średnich Prognoz Pogodowych na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne, w których informuje o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, pokrywie lodowej morza i zmiennych hydrologicznych.

Wszystkie zgłoszone ustalenia są oparte na analizach generowanych komputerowo przy użyciu miliardów pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.

Temperatura powietrza na powierzchni w kwietniu 2021 r.:

  • Średnia temperatura na świecie w kwietniu 2021 r. była o około 0,2° C wyższa niż średnia z kwietnia 1991–2020
  • Globalnie, kwiecień 2021 r. był cieplejszy niż jakikolwiek kwiecień przed 2010 r., ale zimniejszy niż kwiecień w 2010 r. i w latach 2016-2020
  • Kwiecień 2021 r. był najzimniejszym kwietniem od 2003 r. w całej Europie
  • Temperatury były znacznie powyżej średniej w niektórych częściach północno-wschodniej Kanady, północno-zachodniej Rosji i na Bliskim Wschodzie

Mapa i cytowane wartości danych pochodzą ze zbioru danych ECMWF Copernicus Climate Change Service ERA5. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądów o następujących granicach długości/szerokości geograficznej: 25W-40E, 34N-72N.

C3S postępuje zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), aby do obliczania średnich klimatycznych wykorzystać ostatni 30-letni okres, a ostatnio przeszedł na okres odniesienia 1991-2020 dla swoich Biuletynów Klimatycznych C3S. Jednak dane liczbowe i grafiki dotyczące zarówno nowego, jak i poprzedniego okresu (1981–2010) zostały przedstawione w celu zachowania przejrzystości.

Więcej informacji na temat zmiennych klimatycznych w kwietniu oraz aktualizacje klimatu z poprzednich miesięcy, a także grafiki w wysokiej rozdzielczości można pobrać tutaj: https://climate.copernicus.eu/monthly-climate-bulletins.

Źródło: copernicus.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej