więcej


Inicjatywy lokalne

Zobacz, jak działa pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie [WIDEO] (18262)

2015-03-04

Drukuj
galeria

Zobacz, jak wygląda pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie, fot. Marek Józefiak

Gmina Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim jest pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie. Doceniła to Komisja Europejska, przyznając jej nagrodę ManagEnergy 2014. Zobacz, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.Materiał o wykorzystaniu energetyki odnawialnej w gminie Kisielice został sfinansowany ze środków Komisji w ramach nagrody ManagEnergy 2014, którą przyznano polskiej gminie.

W uzasadnieniu nagrody podkreślono osiągnięcie niezależności energetycznej poprzez inwestowanie zysków z podatków od elektrowni wiatrowych pracujących na terenie gminy Kisielice w gminne instalacje do wytwarzania energii elektrycznej oraz w systemy ciepłownicze.

Obecnie moc farmy wiatrowej Kisielice wynosi 40,5 MW. Projekt składający się z 27 elektrowni wiatrowych (każda o mocy 1,5 MW) zostanie wkrótce rozbudowany o 6 turbin (każda o mocy 2 MW). Oddanie do użytku II etapu budowy farmy wiatrowej Kisielice zaplanowano na listopad br.

Film o wykorzystaniu OZE w gminie Kisielice został zaprezentowany w Brukseli na konferencji „Heating and cooling in the European energy transition” dniach 26-27 lutego 2015 roku, poświęconej roli ciepłownictwa i chłodnictwa w transformacji energetycznej.

Budowę pierwszego etapu farmy wiatrowej w Kisielicach rozpoczęto w 2006, a instalację uruchomiono w 2007 roku. W ramach inwestycji wykonano też GPZ (główny punkt zasilania) Kisielice 110/30 kV i zmodernizowano GPZ Susz 110/15 kV. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln euro.

Co ciekawe, już w 1998 roku władze Kisielic przygotowały odpowiednie regulacje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego umożliwiające budowę na terenie gminy elektrowni wiatrowych, których maszty nie mogły być jednak wyższe niż tylko 12 m.

W latach 2000-2001 w ramach projektu EcoLinks w Kisielicach były natomiast prowadzone pomiary wiatru, które wykazały średnią prędkość wiatru wynoszącą 6,3 m/s na wysokości 85 m.

W 2014 roku otwarto w Kisielicach także biogazownię rolniczą o mocy elektrycznej 0,99 MW oraz mocy cieplnej przekraczającej nieznacznie 1 MW. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej to 8 tys. MWh, a energii cieplnej – 8,25 MWh. W rejestrze biogazowni rolniczych, który prowadzi Agencja Rynku Rolnego, jest wpisanych już 51 inwestycji tego typu. Substratem wykorzystywanym do produkcji energii jest kiszonka kukurydzy zbierana z około 500 hektarów upraw.

Źródło: gramwzielone.pl
http://gramwzielone.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej