więcej


Inicjatywy lokalne

Zakopiański smog wita turystów (19242)

2016-02-08

Drukuj
galeria

W piątek, 5 lutego przy wjeździe do Zakopanego od strony Białego Dunajca oraz na Krupówkach, koło Krzeptówki zawisły bilboardy z napisem „Zakopiański smog wita turystów”.

Plakaty informują o problemie z zanieczyszczeniem powietrza w zimowej stolicy Polski. Kampania bilboardowa to efekt apelu, wystosowanego przez Akcję Demokrację i ClientEarth, a podpisanego już przez prawie 2000 osób. Sygnatariusze domagają się, aby władze Zakopanego zrezygnowały z pobierania opłaty klimatycznej, skoro w mieście powietrze nie spełnia norm czystości, a władze nie podejmują skutecznych działań naprawczych.

- Zanieczyszczone powietrze w polskich górach to nie tylko problem samych górali. Tysiące turystów co roku spędza tutaj ferie zimowe. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by w Zakopanem było czysto. Tym bardziej, że jako turyści płacimy opłatę za dobre powietrze, którego w zimowej stolicy Polski po prostu nie ma – mówi Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji.

Zakup billboardów sfinansowano w całości ze zbiórki wśród osób, które podpisały apel.

Główne postulaty, jakie formułują autorzy petycji to skorzystanie z możliwości, jakie daje ustawa antysmogowa i doprowadzenie do przyjęcia uchwały na rzecz czystego powietrza dla Zakopanego oraz zaprzestanie pobierania opłaty miejscowej od przyjezdnych do czasu spełnienia norm jakości powietrza w strefie, w której leży miasto.

Czyste powietrze w strefie, w której znajduje się miejscowość, jest – zgodnie z polskim prawem – wymogiem pozwalającym władzom gmin na pobieranie opłat miejscowych (klimatycznych) od turystów.

Zakopane jest, pod względem czystości powietrza, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Według pomiarów z miejscowej stacji monitoringowej od początku roku przez ponad połowę dni dobowe normy czystości powietrza były przekroczone – czasami aż czterokrotnie! A brudne powietrze, oprócz pojawiającego się nad miastem smogu i duszącego zapachu, wiąże się także ze złymi konsekwencjami dla zdrowia mieszkańców i turystów.

- Zarówno długo- jak i krótkoterminowe narażenie na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Podczas „epizodów smogowych”, czyli szczególnie wysokich stężeń zanieczyszczeń obserwowany jest wzrost hospitalizacji, zaostrzenia przebiegu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także więcej przypadków zawałów serca czy udarów mózgu – ostrzega Weronika Piestrzyńska z organizacji HEAL Polska, zajmującej się wpływem środowiska na zdrowie.

Apel można podpisać pod adresem: www.akcjademokracja.pl/zakopane.

Żródło: ClientEarth


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej