więcej


Inicjatywy lokalne

W Elblągu powstał blok na biomasę o mocy 20 MWe (17505)

2014-07-27

Drukuj
galeria

Wierzba energetyczna - zrębka , fot. wikipedia, domena publiczna

Mostostal Warszawa przekazał do eksploatacji blok energetyczny opalany biomasą o mocy 20 MWe inwestorowi ENERGA Kogeneracja w Elblągu. Blok energetyczny produkuje zieloną energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga.

- Instalacja wyposażona jest między innymi w turbogenerator o mocy elektrycznej 25 MWe oraz kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej to około 165 tysięcy MWh oraz ciepła około 796 tysięcy GJ. Planowane zużycie biomasy to około 135 tysięcy ton rocznie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym zastosowanym w wybudowanej przez nas instalacji emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona o około 155 tysięcy ton rocznie - informuje Mostostal Warszawa.

- Pomimo wielu przeciwności losu i trudnych warunków w jakich przyszło nam realizować ten kontrakt, w tym upadłości dostawcy technologii, realizacja została zakończona a blok przekazany do eksploatacji. Sukces osiągnęliśmy dzięki zaangażowaniu i olbrzymiej determinacji naszego zespołu. W trakcie ruchu próbnego osiągnęliśmy parametry elektryczne i cieplne wymagane kontraktem – powiedział Jarek Żemła, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej Mostostalu Warszawa.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej