więcej


Inicjatywy lokalne

REMOR SOLAR zaczyna budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce (17242)

2014-05-14

Drukuj
galeria

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 800 kW w Berndorf / Austria. Foto: REMOR SOLAR

REMOR SOLAR zrealizował kolejne projekty instalacji fotowoltaicznych w Polsce i Austrii. REMOR rozpoczyna realizację największej farmy fotowoltaicznej w naszym kraju, która powstanie w Gubinie w woj. lubuskim.

REMOR SOLAR na przełomie marca i kwietnia br. zrealizował projekt posadowienia instalacji PV na 10 halach magazynowo-biurowych o łącznej powierzchni 12 600 m2 i łącznej mocy 2 MW. Realizacja została wykonana w Austrii, w miejscowościach Berndorf i Grabersdorf (okolice Graz, region Steiermarkt). Projekt był silnie wspierany przez lokalne władze, a także przez minister sprawiedliwości Austrii Panią Beatrix Karl. Jest to obecnie jeden z największych dachowych projektów fotowoltaicznych w austriackim regionie Steiermarkt.

W zakresie prac wykonanych przez REMOR były: dostawa i montaż konstrukcji, montaż modułów jak również łączenie kabli do falownika. Do montażu modułów został zastosowany innowacyjny system mocowania PV do blachy trapezowej REM-12 v.III.

Inwestor otrzymał stałą stawkę tzw. feed-an-tariff wynoszącą jeszcze 0,18 EUR/kWh na okres 12 lat. Niestety jest to ostatnia tak wysoka dopłata do sprzedaży energii słonecznej w Austii. Obecnie austriacki rząd wprowadził zmiany w stawkach feed-in-tariffs: dla instalacji dachowych wyniesie ona 0,125 EUR/kWh, a dla instalacji na gruncie – 0,10 EUR/kWh. Oprócz przychodów ze sprzedaży energii inwestor będzie miał dodatkowo przychody z tytułu wynajmu hal.

Obecnie REMOR SOLAR realizuje również projekty instalacji PV na terenie kraju. REMOR SOLAR wraz z partnerem – firmą MARAND – ukończył realizację projektów na Podlasiu: farmy fotowoltaicznej Sienkiewicze o mocy 600 kW oraz farmy fotowoltaicznej Chroszcz o mocy 930 kW.

Obie farmy fotowoltaiczne powstały na bazie konstrukcji TF-59, stalowej jednopodrorowej, na której zamocowano panele układzie poziomym (farma fotowoltaiczna Choroszcz), a takżę w pionowym (farma fotowoltaiczna Sienkiewicze). Zastosowana konstrukcja ocynkowana zapewnia odpowiednią wytrzymałość i dużą żywotność. W konstrukcji nie było żadnych połączeń spawanych, a więc potencjalnych ognisk korozji.

Obecnie REMOR SOLAR rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1,504 MW w Gubinie na terenie województwa lubuskiego. Będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce.
 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej