więcej


Inicjatywy lokalne

Powstaje ruch „Więcej niż energia”. Popierasz energetykę obywatelską? Podpisz apel [WIDEO] (18604)

2015-06-11

Drukuj
galeria

9 czerwca powstał ruch obywatelski „Więcej niż energia” wspierający rozwój energetyki obywatelskiej.W marcu br. prezydent podpisał ustawę o OZE tworzącą możliwości rozwoju domowych, rozproszonych odnawialnych źródeł energii. W kwietniu zwolennicy energetyki obywatelskiej podpisali Deklarację na rzecz Energetyki Obywatelskiej. Kolejnym etapem tworzenia w Polsce ruchu wspierającego rozwój energetyki obywatelskiej jest dzisiejsza inauguracja ruchu społecznego „Więcej niż energia”.

– Postulujemy stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa osób prywatnych i instytucji oraz przedsiębiorstw spoza sektora energetycznego w inwestycjach w OZE oraz w działaniach na rzecz poprawy efektywności energetycznej. W naszym przekonaniu budowa energetyki obywatelskiej w Polsce wymaga sprawiedliwych, przejrzystych oraz efektywnych mechanizmów regulacyjnych wspierających inwestowanie zarówno w obszarze produkcji energii elektrycznej, jak i ciepła – czytamy na stronie ruchu „Więcej niż energia”.

Twórcy ruchu „Więcej niż energia” odwołują się do dużego poparcia polskiej opinii publicznej dla energetyki odnawialnej, a także do debaty towarzyszącej uchwalaniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zaktywizowała zwolenników rozwoju odnawialnych, rozproszonych źródeł energii.

Wśród organizacji należących do ruchu „Więcej niż energia” są m.in. Greenpeace, ClientEarth, WWF, Koalicja Klimatyczna, Polska Zielona Sień, HEAL, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, Związek Powiatów Polskich, czy samorządowcy ze Słupska, a także Kisielic i Kobylnicy, czyli polskich, samorządowych liderów w rozwoju energetyki odnawialnej.

Osoby, które chcą wesprzeć rozwój energetyki obywatelskiej, mogą podpisać się pod poniższym apelem:

Razem rozwijamy energetykę obywatelską!

Apelujemy do Prezydenta, Parlamentu i Rządu Rzeczpospolitej o uznanie rozwoju rozproszonych źródeł energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych za krajowy priorytet inwestycyjny.

Jednocześnie oczekujemy odpowiednich rozwiązań prawnych wspierających energetykę obywatelską, a w konsekwencji modernizację Polski.

Energetyka obywatelska to więcej niż produkcja energii na potrzeby własne oraz najbliższych sąsiadów. To system, w którym wszyscy mają równe prawa w realizowaniu i kształtowaniu potrzeb energetycznych. To rozwój rozproszonych źródeł energii odnawialnej, modernizacja sieci i poprawa efektywności energetycznej. To także setki tysięcy nowych miejsc pracy, niższe koszty energii, niezależność energetyczna na poziomie krajowym, lokalnym i domowym. To wreszcie poprawa warunków życia, narzędzie walki z ubóstwem energetycznym, impuls do innowacji i rozwoju wielu gałęzi polskiej przedsiębiorczości oraz gospodarki.

Pod powyższym apelem można podpisać się na stronie „Więcej niż energia”.

– Wszystkie podpisy pod apelem ruchu „Więcej niż energia” trafią do polityków, którzy zdecydują o przyszłości energetyki w Polsce. Już dziś są oni naciskani przez lobbystów i przedstawicieli wielkich spółek. Dlatego każdy podpis ma wagę złota, a Twój udział w ruchu jest tak bardzo ważny. Obywatele tacy jak Ty i ja mają prawo do decydowania o najważniejszych sprawach w kraju, w tym jak będziemy produkować energię. Nasz silny, wspólny głos ma szansę zmienić Polskę na lepsze – apeluje Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej