więcej


Inicjatywy lokalne

Na ile Plan Morawieckiego przyczyni się do realizacji polityki klimatycznej? (19733)

2016-09-05

Drukuj
galeria

Fot. fotolia

Już 15 września zapraszamy na debatę z udziałem Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego oraz ekspertów, którzy ocenili projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" pod kątem realizacji celów polityki klimatycznej.

Kluczem do rozwiązania problemów związanych z ochroną klimatu w duchu ustaleń Konferencji Paryskiej jest ich uwzględnienie w długofalowych strategiach rozwoju poszczególnych krajów.

Dlatego Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE), witając z zadowoleniem przekazany do konsultacji społecznych przez Ministerstwo Rozwoju projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", którego horyzont czasowy sięga 2030 roku, przygotował jego ocenę z punktu widzenia polityki klimatycznej.

Wyznacznikami tej oceny były dwa opracowania:

 • "2050.pl. Podróż do niskoemisyjnej przyszłości" przygotowane przez b. Instytut Badań Strukturalnych obecnie WiseEuropa oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju;
 • Rządowy projekt "Narodowego programu rozwoju gospodarki niskoemisyjnej".

Ocena opiera się na opiniach sześciu ekspertów z różnych dziedzin:

 1. energetyka – prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska);
 2. polityka surowcowa – dr Michał Wilczyński (niezależny ekspert);
 3. transport – dr Wojciech Szymalski (Instytut na rzecz Ekorozwoju);
 4. polityka innowacyjna – dr Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych Europa);
 5. rolnictwo – prof. Zbigniew Karaczun (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego);
 6. leśnictwo – prof. Kazimierz Rykowski (Instytut Badawczy Leśnictwa).

Każdy z nich został proszony o odpowiedź na następujące pytania:

 • Jakie potencjalne szanse tworzy Plan odpowiedzialnego rozwoju dla spełnienia wymogów progresywnej polityki klimatycznej wyrażonej Niskoemisyjną Polską 2050 i Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnego?
 • Jakie potencjalne zagrożenia tworzy Plan odpowiedzialnego rozwoju dla spełnienia wymogów progresywnej polityki klimatycznej wyrażonej Niskoemisyjną Polską 2050 i Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnego?
 • Jakie elementy Planu odpowiedzialnego rozwoju dla wymagają zmiany i to w jakim kierunku aby spełniał on wymogi progresywnej polityki klimatycznej wyrażonej Niskoemisyjną Polską 2050 i Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnego?

Koordynacja prac i zebranie oceny w całość zostały wykonane przez dr. Andrzeja Kassenberga (Instytut na rzecz Ekorozwoju).

Wyniki tej pracy zostaną zaprezentowane w trakcie debaty, która odbędzie się z udziałem  Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego odpowiedzialnego w Ministerstwie Rozwoju za sprawy związane z opracowaniem strategii, planów i programowaniem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz kwestie dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, w tym koordynację w ramach Ministerstwa procesu decyzyjnego w UE.

Debata będzie miała miejsce w dniu 15 września br. (czwartek) w godzinach 10.00-15.00 w sali A; I piętro (wejście A/D) w Centrum Bankowo-Finansowym; Warszawa, ul. Nowy Świat 6/12.

Ramowy program spotkania:

10:00 – 10:30 Rejestracja
10:30 – 11:10 Prezentacja wersji roboczej oceny – dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju
11:10 – 11:40 Ustosunkowanie się do roboczej wersji oceny – Min. Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
11:40 – 13:45 Dyskusja z udziałem ekspertów przygotowujących cząstkowe opinie
13:45 – 14:00 Podsumowanie – dr Andrzej Kassenberg
14:00 – 15:00 Poczęstunek

Osoby zainteresowane udziałem w debacie są proszone o nadesłanie zgłoszenia pod adres m.korzynski@ine-isd.org.pl nie później niż do 9 września br.  Pragniemy zaznaczyć, że ilość miejsc na debacie jest ograniczona.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej