więcej


Inicjatywy lokalne

Jaką choinkę kupić: naturalną czy sztuczną? (18023)

2014-12-22

Drukuj
galeria

Choinka bożonarodzeniowa, fot. Hans - Pixabay, CC0 Public Domain

Święta za pasem i pewnie wielu z Państwa intensywnie rozważa, jaką choinkę wybrać w tym roku – naturalną czy sztuczną? Pomogę Państwu i od razu podpowiem: naturalną! A teraz kilka słów wyjaśnienia: jaką dokładnie kupić, by nie zaszkodzić ani sobie, ani środowisku.

Najlepszy wybór: choinka w donicy

Najlepszym wyborem jest kupno świerka lub jodły w donicy – będzie je można później postawić na balkonie lub przesadzić do ogrodu. Gatunki te dobrze zniosą zmiany, o ile, trzymając je w mieszkaniu, nie zapomnimy o ich podlewaniu. Nie powinniśmy stawiać drzewka blisko grzejników. Po świętach, zanim wystawimy roślinę ponownie na działanie zimna, należy ją umieścić na jakiś czas w warunkach przejściowych (np. w piwnicy), by zatrzymać procesy wegetacyjne.

Dobry wybór: ścięte drzewko

Gorszym rozwiązaniem, ale również polecanym z ekologicznego punktu widzenia, jest kupno ściętego drzewka. Szacuje się, że tylko 2% sprzedawanych dziś naturalnych choinek pochodzi z nielegalnej wycinki lasu, zatem nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia. Zwłaszcza jeśli choinka będzie ścięta przez lokalnego leśniczego lub zostanie opatrzoną certyfikatem FSC lub PEFC – gwarantującymi odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi.

Po świętach warto pozbyć się drzewka w ramach bezpłatnych zbiórek – w ostatnich latach takie akcje organizowano w wielu miastach Polski, choćby w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Pabianicach. Zebrane w ten sposób choinki trafiają do kompostowni lub są spalane w elektrociepłowniach.

Zdecydowanie zły wybór: sztuczna choinka

Wydawać by się mogło, że sztuczne drzewko to dobry pomysł, bo jest trwałe i można z niego korzystać latami. Jednak to tylko pozory. Taka choinka jest szkodliwa dla środowiska, co wynika z procesu jej produkcji oraz niemożności poddania recyklingowi. Co więcej, kupując ją, narażamy także nasze zdrowie. Sztuczna choinka powstaje z PCV, które z kolei wydziela chlorek winylu – substancję powodującą raka.

I wreszcie ostatni argument na korzyść choinki naturalnej, oczywisty dla tych, którzy choć raz kupili ją na święta: piękna i zapachu naturalnego drzewka w żaden sposób nie da się podrobić za pomocą plastikowej imitacji…

Wesołych Świąt!

Korzystałem z informacji podanych na stronie internetowej www.ekonsument.pl prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie i Polską Zieloną Sieć.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej