więcej


Inicjatywy lokalne

Indie: Amerykanie zbudują 5 GW systemów PV. Bez subsydiów (18108)

2015-01-20

Drukuj
galeria

Panele słoneczne, fot. Fernando Tomas, CC BY 2.0

Amerykańska firma SunEdison poinformowała, że zbuduje w indyjskim stanie Karnataka 5 GW instalacji fotowoltaicznych. Sprzedaż produkowanej w nich energii nie zostanie objęta subsydiami, a jej cena ma być konkurencyjna w stosunku do cen energii z elektrowni węglowych.

Niedawno indyjska premier Narendra Modi ogłosiła plan, zgodnie z którym, do 2022 roku w elektrownie fotowoltaiczne w Indiach zainwestowanych zostanie 100 mld dolarów. Dzięki temu potencjał elektrowni PV w tym kraju ma wzrosnąć 33-krotnie – do 100 GW, a udział PV w indyjskim miksie energetycznym zwiększy się do 10%.

Jednocześnie indyjska premier zachęciła do inwestycji w fotowoltaikę zagranicznych inwestorów. Jednym z największych inwestorów na indyjskim rynku PV będzie amerykański producent systemów fotowoltaicznych i deweloper projektów PV – SunEdison.

Amerykańska firma podczas ekspansji w Indiach może liczyć na preferencyjne finansowanie swojego rządu. Federalny bank eksportowy Export-Import Bank of the United States zdecydował, że na wsparcie projektów PV realizowanych przez amerykańskie firmy w Indiach przeznaczy preferencyjne finansowanie na poziomie 1 mld dolarów.

W ramach umowy z władzami stanu Karnataka, znajdującego się w południowo-zachodnich Indiach, SunEdison zobowiązał się do budowy 5 GW instalacji fotowoltaicznych, które będą produkować energię bez jakichkolwiek subsydiów. Energia będzie sprzedawana do sieci na podstawie umów PPA zawieranych z lokalnymi operatorami sieci.
Pierwsze 1-1,5 GW elektrowni fotowoltaicznych Amerykanie mają zbudować do końca 2016 roku, a cały plan ma być zrealizowany w ciągu 5 lat.

Wiele wskazuje na to, że SunEdison uruchomi też w Indiach swoją fabrykę paneli fotowoltaicznych. Amerykanie podpisali wstępne porozumienie z indyjską firmą Adani Enterprises w celu utworzenia joint venture i budowy ogromnej fabryki paneli PV w stanie Gujarat graniczącym ze stanem Karnataka. Koszt inwestycji szacuje się na 4 mld dolarów. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Adani Enterprises działa w branży wydobycia węgla, a także produkcji i dystrybucji energii.
Inwestycja SunEdison i Adani Enterprises ma skutkować powstaniem 4,5 tys. miejsc pracy utworzonych bezpośrednio i 15 tys. miejsc pracy – pośrednio.

W październiku 2014 roku SunEdison informował ponadto o planach uruchomienia w Indiach, we współpracy z partnerem z Chin, fabryki polikrzemu, której potencjał produkcyjny miałby wynieść 20-30 tys. MT. Wartość tego projektu oszacowano na 2 mld dolarów.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej