więcej


Inicjatywy lokalne

IKEA - za pięć lat zasilanie wyłącznie zieloną energią [WIDEO] (18611)

2015-06-12

Drukuj
galeria

Paulina Nesteruk-Łuczyńska, IKEA Polska

Rozmawiamy z Pauliną Nesteruk-Łuczyńską z IKEA Polska o poltyce firmy w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz planach osiągnięcia niezależności energetycznej poprzez przejście w 100% na zasilanie zieloną energią.- W Polsce inwestujemy przede wszystkim w farmy wiatrowe oraz panele słoneczne. Mamy już cztery działające farmy (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich oraz najnowszą, zakupioną w 2015 roku we Wróblewie), a Grupa IKEA zobowiązała się do zakupu dwóch kolejnych – jednej w Lubartowie i jednej w Gizałkach. Wszystkie sześć farm wiatrowych mogą rocznie generować energię wiatrową na poziomie 473 GWh, co umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 449 000 ton i jest równoznaczne z wycofaniem 155 000 samochodów z polskich dróg.

Celem zakupu farm wiatrowych w Polsce jest osiągniecie niezależności energetycznej Grupy IKEA do 2020 roku. Według prognoz do końca 2015 roku energia wiatrowa ze wszystkich sześciu farm wiatrowych razem z energią cieplną produkowaną z biomasy w fabrykach IKEA, pokryją całe zapotrzebowanie Grupy na terenie kraju, tj. wszystkich sklepów, centrów handlowych, fabryk, centrów dystrybucji oraz biur firmy.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej