więcej


Inicjatywy lokalne

Chiny: ponad 11% energii z OZE, spadek udziału węgla (18067)

2015-01-09

Drukuj
galeria

Zapora Trzech Przełomów, fot. Le Grand Portage Derivative work: Rehman, CC BY 2.0 na podstawie Wikimedia Commons

Jak donosi portal wnp.pl, udział odnawialnych źródeł energii w chińskim miksie energetycznym wzrósł z 9,8% w 2013 roku do 11,1% w roku 2014. W tym samym okresie spadł udział zużycia energii wyprodukowanej z węgla.

Chiny starają się wyłączać stare, wysoce emisyjne źródła węglowe, jednocześnie inwestując w elektrownie wodne, wiatrowe i słoneczne.

Jak czytamy w portalu wnp.pl, szacuje się, że w 2014 roku zainstalowana moc elektrowni wodnych w Chinach wynosiła 300 GW, elektrowni wiatrowych – 90 GW, a słonecznych – 30 GW.

Mimo to węgiel pozostaje podstawowym surowcem energetycznym w Państwie Środka – jego udział w całkowitym zużyciu energii pierwotnej zmalał z 65,7% do 64,2%. 

Chiński rząd przewiduje, że w 2020 roku 15% całkowitego zużycia energii pochodzić będzie ze źródeł innych niż paliwa kopalne.

Mimo dynamicznego rozwoju sektora OZE, Chiny od kilku lat są samotnym liderem jeśli chodzi o emisje CO2. Co więcej, emisje dwutlenku węgla w chińskiej gospodarce stale rosną.

Jak donoszą naukowcy z Global Carbon Project, w 2013 roku Chiny odpowiadały już za 29% światowych emisji tego gazu cieplarnianego (dla porównania, drugie na liście Stany Zjednoczone - 15%, trzecia Unia Europejska - 10%).

Przeciętny Chińczyk "emituje" już więcej niż przeciętny Europejczyk - roczne emisje CO2 per capita w 2013 roku wyniosły w Chinach ponad 7 ton, w porównaniu z 6,8 tony w UE.  

Źródło: wnp.pl, bbc.com.
www.wnp.pl, http://www.bbc.com/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej