więcej


Inicjatywy lokalne

Belgijska społeczność, która zbudowała odnawialne źródła energii dla wielu (21160)

2020-02-12

Drukuj
galeria

Historia z frontu nadziei na lepszy klimat. Wszędzie w Europie są ludzie, którzy starają się przeciwdziałać katastrofie klimatycznej – domagają się szybkich zmian na rzecz sprawiedliwej przyszłości bez paliw kopalnych. Społeczności, miasta i ludzie tworzą spółdzielnie energetyczne, tworzą zielone miejsca pracy i walczą z ubóstwem energetycznym. To taka historia – z Belgii.Pionierem opisywanego  rozwiązania jest Dirk Vansintjan, współzałożyciel Ecopower z miejscowości Rotselaar w Belgii. A wszystko rozpoczęło się przy kuchennym stole w małej kuchni z projekcie współdzielenia mieszkania 30 lat temu w małej wiosce we Flandrii, w północnej Belgii. Dirk Vansintjan, długoletni aktywista, zrozumiał, że prowadzenie kampanii przeciwko energii atomowej to nie to czym chciałby poświęcać całą swoją energię. Chciałby także być częścią rozwiązania problemu.

Dirk i członkowie jego społeczności stworzyli Ecopower. Ich pierwszą instalacją odnawialnych źródeł energii było w 1980 roku zainstalowanie elektrowni w starym młynie. Dirk wciąż mieszka w tym młynie, który jest pięknym miejscem dla jego rodziny i przyjaciół. Powoli ale skutecznie projekt przerodził się w spółdzielnię energetyczną z rosnącą liczbą członków, którym pomagano zainstalować turbiny wiatrowe oraz panele fotowoltaiczne. Dziś spółdzielnia zasila więcej niż 50000 domów w 100% odnawialnej energii.


Fot. Młyn w Rotselaar

Energia odnawialna przez ludzi, dla ludzi

Ecopower gromadzi ludzi, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Ich celem jest zwiększenie inwestycje w źródła odnawialne, zapewnienie im w 100% zielonej energii oraz promocja oszczędności energii oraz spółdzielczości. Jako spółdzielnia organizacja nie przynosi dochodu z zaopatrzenia w energię – cała nadwyżka finansowa jest reinwestowana w nowe instalacje lub oszczędność energii.

Członkowie Ecopower są ludźmi zainteresowani rozwojem w sposób zrównoważony. Każdy może kupić maksymalnie 20 udziałów, a każdy z 58000 członków ma jeden głos podczas zebrania. Jeśli ktoś nie jest w stanie kupić udziałów funkcjonują alternatywne rozwiązania na pozyskanie tych środków, aby przyłączyć się inicjatywy.

For. Wiatrak w posiadaniu spółdzielni energetycznej.

Duże i popularne rozwiązanie

Dziś spółdzielnia zasila 1,64% energii dla gospodarstw domowych we Flandrii – ma 23 turbiny wiatrowe, 3 małe elektrownie wodne, 1 instalację kogeneracyjną i 322 zdecentralizowane instalacje fotowoltaiczne na dachach szkół i domów. Czyniąc z ludzi członków elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych, małych wodnych elektrowni i fabryki pelletu, Ecopower stała się świadkiem wzrostu  akceptacji dla odnawialnej energetyki. Ecopower oszczędza także energię dla swoich członków – dotychczas udało się ograniczyć zużycie energii o połowę.

Ludzie tworzą energię dla przyszłości

W 2013 roku Dirk stworzył REScoop.eu, Europejską federację spółdzielni energetycznych – dziś to jest rosnąca sieć ponad 1500 spółdzielni i ponad 1000000 obywateli.

Dirk wierzy, że model spółdzielni pozwala zbudować klimat ekonomiczny, który służy ludziom i społeczeństwu – gdzie kwestie społeczne i ekologiczne są ważniejsze niż zysk. „W ciągu ostatnich 20. lat w zachodniej Europie doczekaliśmy się fali inicjatyw oddolnych, ludzi którzy podjęli działania, którzy chcą wykorzystać szansę na transformację energetyczną – z paliw kopalnych i nuklearnych na odnawialne, ze scentralizowanego do zdecentralizowanego modelu energetyki, od marnowania do racjonalnego zużycia energii. To jest szansa dla ludzi, aby byli aktywni w produkcji i dystrybucji przyszłości.

Mamy obowiązek pomagać ludziom w oszczędzaniu energii. Jako spółdzielnia angażujemy się w pomaganie ludziom, aby zużywali mniej, bo to jest jedna z głównych części transformacji. Chcemy, aby spółdzielnie posiadały wiatraki, bo zyski powinny być osiągane tak lokalnie, jak to tylko możliwe." - mówi Dirk.

Fot. Wiatrak spółdzielni Ecopower.

Nadzieja dla klimatu

Ecopower to tylko jedna z tysięcy spółdzielni, które rozkwitają w Europie. Kiedy patrzymy na stan naszej planty, te spółdzielnie napawają nas optymizmem. Ich rozwiązania pokazują, jak może wyglądać transformacja. Razem, możemy stworzyć przyszłość bez paliw kopalnych.

Źródło: Friends of the Earth Europe, Tłumaczenie: chronmyklimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej