więcej


Inicjatywy lokalne

Bangladesz - 3 mln domowych instalacji fotowoltaicznych w pół roku (17870)

2014-11-20

Drukuj
galeria

Nauka instalacji paneli fotowoltaicznych, Bogra Technical Training Centre, Bangladesz, fot. flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Rządowy program umożliwił instalację ponad 3 milionów małych systemów fotowoltaicznych w ciągu zaledwie 6 miesięcy. Obecnie w instaluje się ok. 60 tys. takich systemów miesięcznie.

Program montażu domowych instalacji fotowoltaicznych, który realizuje rząd Bangladeszu, ma na celu dostarczenie źródła energii elektrycznej dla kilku milionów gospodarstw domowych, które nie mogą korzystać z prądu z sieci.

Tylko od maja br. w Bangladeszu powstało ponad 3,1 mln offgridowych, domowych instalacji fotowoltaicznych, a to nie koniec.

Premier Bangladeszu Sheikh Hasina zapowiedziała, że do 2017 r. w jej kraju powstaną kolejne 3 mln domowych elektrowni fotowoltaicznych. Dodała, że program o nazwie "Idcol", w ramach którego powstają systemy PV, to jeden z największych tego typu przedsięwzięć na świecie.

Jak informuje PV Magazine, obecnie w Bangladeszu powstaje miesięcznie około 60 tys. domowych instalacji PV, to dwa tysiące dziennie!

Celem rządu Bangladeszu jest zapewnienie energii elektrycznej całej populacji tego kraju do roku 2021. Potencjał elektrowni ma w tym czasie podwoić się do poziomu 24 GW, a energia odnawialna ma osiągnąć 10-procentowy udział w bengalskim miksie energetycznym.

Fundusze na rozwój energetyki fotowoltaicznej w Bangladeszu oferuje m.in. Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju, a także amerykańskie, japońskie i niemieckie rządowe agencje inwestycyjne.

Źródło: www.gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej