więcej


Inicjatywy lokalne

260 MW mocy – powstaje największa w Polsce elektrownia wiatrowa (17793)

2014-10-22

Drukuj
galeria

Elektrownia wiatrowa w Darłowie, fot. Monika Dydek, CC BY-SA 3.0

Aż 96 turbin pracować będzie w największej w Polsce elektrowni wiatrowej o mocy 260 MW. Cena – 250 mln zł. Czas budowy – 14 miesięcy!

Na terenie zachodniopomorskich powiatów pyrzyckiego i gryfińskiego powstanie największa farma wiatrowa w Polsce. Jej budowa staje się coraz bardziej realna. Inwestor podpisał umowę z głównym wykonawcą, jednak nie ma jeszcze kompletu pozwoleń.

Inwestor - spółka Wiatromil - podpisał umowę na budowę farmy wiatrowej o mocy aż 260 MW w zachodniopomorskich miejscowościach Banie i Kozielice.
Warty 250,7 mln zł kontrakt na zaprojektowanie, dostawę, wykonanie i uruchomienie infrastruktury budowlanej i elektrycznej dla projektu ogromnej farmy wiatrowej zdobyło konsorcjum Erbudu, PBDI i Electrum.

Farma wiatrowa k. miejscowości Banie i Kozielice ma składać się z 96 turbin wiatrowych, 3 stacji elektroenergetycznych oraz przyłącza do sieci przesyłowej 220 kV w stacji Krajnik. Ogromna farma wiatrowa ma powstać zaledwie w 14 miesięcy - do 12 grudnia 2015 roku.

Jednak mimo, że inwestor podpisał już umowę na realizację farmy wiatrowej, jej budowa jest uzależniona od zdobycia finansowania i kompletu pozwoleń.
Po uruchomieniu farma wiatrowa k. miejscowości Banie i Kozielice będzie największą tego typu inwestycją w Polsce oraz jedną z największych lądowych farm wiatrowych w Europie. Obecnie największa farma wiatrowa w naszym kraju znajduje się w Margoninie, a jej moc wynosi 120 MW. Natomiast największą lądową farmą wiatrową na Starym Kontynencie jest znajdujący się w Rumunii projekt Fantanele-Cogealac, który zrealizował czeski CEZ i którego moc wynosi aż 600 MW.

źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej