więcej


Energetyka

Zrównoważone ciśnienie dla zrównoważonej Europy (20854)

2019-06-21

Drukuj
galeria

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego z całej Europy apelują do przywódców Unii Europejskiej o uczynienie zrównoważonego rozwoju złotym wątkiem we wszystkich politykach UE.

Przywódcy Unii Europejskiej mają zorganizować szczyt w Brukseli w dniach 20-21 czerwca 2019 r., na którym opracują strategiczny program UE na najbliższe pięć lat. Wyciekły projekt pięcioletniego planu uzyskanego przez Euractiv ujawnia, że ​​najważniejsi przywódcy UE chcą realizować swoje plany w latach 2019–2024 w ramach wprowadzającego w błąd nagłówka „Ochrona obywateli i wolności”, koncentrując się na migracji, kontroli granic i przeciwdziałaniu terroryzmowi.

Choć może się to wydawać populistyczne, nie jest to najbardziej popularne, według różnych sondaży. Ochrona środowiska i zrównoważonego życia są popularne wśród obywateli europejskich, niezależnie od ich politycznych ideologii. Według Eurobarometru, unijnej agencji badania opinii publicznej, niemal powszechne 94% obywateli UE twierdzi, że ochrona środowiska jest dla nich osobiście ważna.

Ponadto niedawna ankieta YouGov wykazała, że ​​większość badanych Europejczyków opowiada się za wprowadzeniem większej ochrony środowiska, nawet jeśli negatywnie wpłynęło na wzrost gospodarczy, a korupcja, mieszkalnictwo, zdrowie, emerytury i bezrobocie są wyższe lub równe migracji.

Tendencje te zostały potwierdzone przez to, co nazwano „zieloną falą” podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Pomimo tej wyraźnej preferencji dla środowiska wśród europejskich obywateli, przeciekany projekt planu spycha zieloną politykę na trzecie miejsce, za migracją i „rozwijaniem naszej bazy ekonomicznej”.

Złota nić zrównoważonego rozwoju

Odzwierciedlając wyraźne preferencje milionów obywateli dotyczące priorytetowego traktowania środowiska, mieszkalnictwa, zdrowia i zatrudnienia, a także reagowania na pilne kryzysy środowiskowe i społeczno-gospodarcze stojące przed Europą i światem, europejskie społeczeństwo obywatelskie postanowiło połączyć siły, by domagać się establishmentu politycznego razem działajcie.

Ponad 150 organizacji podpisało list otwarty wzywający przywódców UE do uczynienia zrównoważonego rozwoju „złotym wątkiem we wszystkich politykach UE” w strategii 2019-2024 i poza nią.

„Konieczne są pilne działania w celu rozwiązania problemu nasilających się nierówności i walki z kryzysem klimatycznym, powstrzymania szybkiej utraty różnorodności biologicznej, zapewnienia zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz wysokiej jakości zatrudnienia dla wszystkich oraz zarządzania sprawiedliwym przejściem do systemu gospodarczego opartego na dobrobycie i jakości życia, - oświadczyli sygnatariusze.

List był dziełem Europejskiego Biura Ochrony Środowiska, Europejskiej Konfederacji Organizacji Pomocowych i Rozwoju (CONCORD) oraz Platformy Europejskich Społecznych Organizacji Pozarządowych (Platforma Społeczna).

„Następne pięć lat będzie decydujące, jeśli chcemy rozwijać sprawiedliwość społeczną, w tym poprzez walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, tworzenie wysokiej jakości zatrudnienia oraz zapewnienie zdrowia, godności i dobrobytu wszystkich ludzi” - mówi Kélig Puyet, dyrektor Platformy Społecznej. „Aby to osiągnąć, nasi liderzy muszą zrobić coś więcej niż płacić grzecznie za zrównoważony rozwój społeczny i środowiskowy”

„Odchodząca Komisja Europejska chciała, abyśmy uwierzyli w nieskończony „zielony” wzrost, pozostawiając system gospodarczy nietknięty” - zauważa Patrizia Heidegger, dyrektor ds. Globalnej polityki i zrównoważonego rozwoju w EEB. „Potrzebujemy kolejnej Komisji, która skupi się na gospodarce zapewniającej dobrobyt ludzi w granicach ekologicznych - i politycznego przywództwa, które ośmieli się zapytać: ile wystarczy, aby dobrze żyć?”

Uczynić Europę zrównoważoną można osiągnąć jedynie poprzez stałą presję. „Priorytetem, który znaczna większość obywateli europejskich przypisuje środowisku, oraz ich aktywnym i stałym wymaganiom dotyczącym lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości, są zmiany w korytarzach władzy w stolicach narodowych i w Brukseli”, mówi Jeremy Wates, sekretarz generał Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB). „Muszą jednak utrzymać presję, dając politykom jasno do zrozumienia, że ​​nie zadowolą się niczym innym niż zrównoważoną Europą”.

Cały apel w języku angielskim: https://eeb.org/open-letter-sustainable-future-now/

 

Źródło: META EEB

Artykuł jest częścią projektu "Make Europe Sustainable for All"Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej