więcej


Energetyka

Unijne kary dla Polski za niewdrożenie dyrektywy OZE coraz bliżej (18004)

2014-12-17

Drukuj
galeria

Rzecznik unijnego Trybunału Sprawiedliwości ocenił, że Polska powinna zostać ukarana za niewdrożenie do krajowego prawa w planowanym terminie postanowień unijnej dyrektywy o odnawialnych źródeł energii.

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, że wysokość kary za niewdrożenie dyrektywy OZE powinna wynieść 61 tys. euro – liczone za każdy dzień opóźnienia.

Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości poprzedza finalną decyzję. O nałożenie kary wnioskowała w ubiegłym roku Komisja Europejska, proponując karę w wysokości ponad 133 tys. euro za każdy dzień zwłoki w przyjęciu przez Polskę unijnych regulacji dla rynku OZE.

Na wdrożenie tej dyrektywy nasz kraj miał formalnie czas do 5 grudnia 2010 r. Już w styczniu 2011 r. KE wysłała do polskiego rządu wezwanie do usunięcia uchybień w transpozycji unijnego prawa dotyczącego OZE, a w marcu 2013 r. Bruksela formalnie skierowała skargę w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

W ubiegłym roku polski rząd przygotował nowelizację Prawa energetycznego (tzw. mały trójpak), której celem miało być wdrożenie wymaganych przez Komisję Europejską regulacji – m.in. ułatwień w montażu mikroinstalacji OZE. Nowelizacja została co prawda implementowana do polskiego prawa we wrześniu 2013 r., jednak Bruksela oceniła, że mały trójpak nie wdrożył w wystarczającym stopniu unijnej dyrektywy.

W opinii Trybunału Sprawiedliwości UE, nałożona na Polskę kara ma skłonić nasze władze do "podjęcia środków niezbędnych do położenia kresu stwierdzonemu uchybieniu i do zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy".

Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE nie jest dla tej instytucji wiążąca. Ostatecznej decyzji Trybunału w tej sprawie możemy spodziewać się w ciągu kilku miesięcy.

Źródło: gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej