więcej


Energetyka

Ubóstwo energetyczne w Polsce – podsumowanie debaty (21864)

2021-05-20

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

17 maja odbyła się kolejna debata online organizowana przez portal chronmyklimat.pl, dotycząca polskich uwarunkowań energetycznych. Tym razem tematem debaty było ubóstwo energetyczne w Polsce. Jak ono wygląda? O czym wspomnieli zaproszeni goście? Gdzie można obejrzeć całą debatę?

Ubóstwo energetyczne w Polsce

Szacuje się, że około 10% gospodarstw domowych w kraju, może być uboga energetycznie. Ubogość energetyczna objawia się problemami z zaspokojeniem potrzeb dotyczących ogrzewania, oświetlenie mieszkania czy korzystania z urządzeń elektrycznych. Wśród trzech głównych powodów ubóstwa energetycznego, wymienia się:

  • Niskie dochody,
  • Niską efektywność energetyczną,
  • Wysokie wydatki na energię.

Wspomniane 10% to około 1,3 miliona gospodarstw domowych, gdzie są problemy z przeciekającym dachem, nieszczelnością okien, występującą wilgocią czy z niewłaściwym ogrzewaniem w budynkach.

Teoretycznie ubóstwo energetyczne paradoksalnie występuje bardziej na zachodzie kraju, gdzie  wprawdzie przeciętne dochody są wyższe, ale domy starsze. Odwrotnie jest na wschodzie Polski, objawiającej się przeciętnie niższymi dochodami przy jednak nowszych zabudowaniach.

Jak walczyć z ubóstwem energetycznym?

Wśród sposobów na walkę z ubóstwem energetycznym wymienia się finansowanie termomodernizacji i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, podłączenie do sieci ciepłowniczych lub gazowych budynków wielorodzinnych. Istotnie pomóc mogłyby również zasiłki celowe na „czystsze” źródła ogrzewania czy rewitalizacja wielu zaniedbanych budynków.

Goście debaty Ubóstwo energetyczne w Polsce

Gośćmi debaty „Ubóstwo energetyczne w Polsce” byli:

  • Anna Bednarska – Naczelnik Wydziału Rynku Detalicznego i Sieci Inteligentnych Departamentu Energetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • Jakub Sokołowski – specjalista z Instytutu Badań Strukturalnych
  • Dominika Owczarek – specjalistę z Instytutu Spraw Publicznych
  • Tomasz Ożóg – Zastępca Burmistrza miasta Skawina

Obszerny wstęp i przedstawienie sytuacji ubóstwa energetycznego w Polsce, przedstawił Jakub Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych. Poruszył on zarówno przyczyny jak i pewne rozwiązania problemów energetycznych części mieszkańców Polski.

Pani Anna Bednarska opowiedziała trochę o specjalnie powstałym „Zespole do spraw wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego” działającym przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Zespół, który powstał w lutym tego roku, zajął się między innymi oceną dodatków energetycznych funkcjonujących w polskim prawodawstwie, grupami beneficjentów potrzebujących odpowiedniego wsparcia czy regularnością dostaw energii dla odbiorców wrażliwych – etap I. W ramach etapu II prac tego zespołu, znalazły się: skupienie na instrumentach zwalczających czy redukujących ubóstwo energetyczne w kraju.

Zastępca Burmistrza miasta Skawina, pan Tomasz Ożóg, wspomniał w swojej wypowiedzi o zwiększaniu świadomości i wiedzy odnośnie ubóstwa energetycznego i ewentualnych zmian dla mieszkańców, którzy nie zawsze są właśnie świadomi potrzeby tych zmian, często niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej.

Głos zabrał również pan Dominik Owczarek, który pochylił się nad analizą instrumentów wspomagających ubóstwo energetyczne, wspominając o ich pewnych niedoskonałościach i ciągłym udoskonalaniu.

Debata „Ubóstwo energetyczne w Polsce” do obejrzenia online

Po szczegółowe wypowiedzi poszczególnych gości, zachęcamy do obejrzenia całej debaty „Ubóstwo energetyczne w Polsce”, dostępnej pod adresem: https://www.facebook.com/chronmyklimat/videos/161015675892664/

Projekt dofinansowany ze środków UE

Debata „Ubóstwo energetyczne w Polsce” odbyła się w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Projekt ma stymulować transformację energetyczną krajów członkowskich, poprzez oddziaływanie na fundusze europejskie czy przygotowywanie Krajowych Planów Energii i Klimatu oraz Długoterminowych Strategii Klimatycznych.

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej