więcej


Energetyka

RWE uruchomiło największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech (19272)

2015-11-07

Drukuj
galeria

Fot. RWE

RWE uruchomiła największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech. Instalacja o mocy 16 MW zlokalizowana jest ok. 2 km od miasta Visonta położonego na północny wschód od Budapesztu.

Konstrukcja składa się z 72 480 modułów solarnych o mocy nominalnej 255 W każdy. Ocenia się, że w kraju tak słonecznym jak Węgry elektrownia może zaopatrywać w energię odnawialną około 4 000 gospodarstw domowych. Pozwoli to obniżyć krajową emisję CO2 o 24 000 ton.

Elektrownia jest również doskonałym przykładem inwestycji zrealizowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - zbudowano ją na szczycie zlikwidowanego zbiornika osadu, który po 20 latach udało się umiejętnie zagospodarować.

„Nowo powstała elektrownia fotowoltaiczna jest największym tego typu obiektem na Węgrzech oraz jednym z największych należących do RWE. Dysponując mocą 16 MW nie tylko zapewni redukuję emisji CO2 na poziomie 24 tys. ton i będzie miała istotny wpływ na ochronę klimatu, ale także zwiększy bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Węgry są ważnym rynkiem dla RWE.” – powiedział Peter Terium, Prezes Zarządu RWE AG.

Pod koniec 2014 r. moc zainstalowana ogniw słonecznych na Węgrzech wynosiła około 80 MW. Udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii brutto był w tym czasie na poziomie 6,8%. Do końca 2020 r. ma on wzrosnąć przynajmniej do 10,9%.

źrodło: RWE


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej