więcej


Energetyka

Przychodzi elektrownia węglowa do lekarza… – spot radiowy PZS (17333)

2014-06-04

Drukuj
galeria

galeria
galeria

Tematyka inteligentnych sieci energetycznych to wciąż pewnego rodzaju zagadka. Niewiele osób wie, co oznaczają zmiany wprowadzane w polskim systemie energetycznym. Niewiele też osób wie, jakie dają możliwości. Dlatego właśnie powstał energetyczny spot Polskiej Zielonej Sieci, który pojawił się w polskich stacjach radiowych. Zestawiono w nim, w dość obrazowy i nie do końca poważny sposób przestarzałe i nowoczesne rozwiązania energetyczne.Dlaczego w spocie promowana jest postawa prosumencka?

W polskim systemie energetycznym brakuje nowoczesnych rozwiązań. Za mało energii uzyskujemy z odnawialnych źródeł. Jednocześnie za dużo jej tracimy, przesyłając na dalekie odległości (w naszym kraju straty wynikające z przesyłu sięgają nawet 12%!).

Zastąpienie tradycyjnych sieci energetycznych inteligentnymi (ISE) jest krokiem naprzód, który pomoże unowocześnić polską energetykę. Jednak aby ISE z nowoczesnej technologii stały się systemem energetyki obywatelskiej niezbędni są indywidualni producenci energii – prosumenci (Kim jest prosument?)!

Powszechnie wiadomo, że każda duża inwestycja szkodzi naszemu środowisku. Dlatego właśnie najzdrowszym dla naszej planety (a także nas samych) sposobem na pokrycie stale rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną jest energetyka rozproszona. Wytwarzanie energii w mikroinstalacjach to wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo, prosumenci wytworzoną energię w większości zużywają w swoich domach, czyli w miejscu jej produkcji, a to niweluje straty związane z przesyłem energii na dalekie odległości.

 

źródło: Polska Zielona Sieć
www.dlaklimatu.pl, www.facebook.com/dlaklimatu

 

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej