więcej


Energetyka

Opłata ze emisję CO2 obniża ceny prądu w USA (18755)

2015-07-31

Drukuj
galeria

fot. Brian Kusler, flickr.com, CC BY 2.0

Program handlu emisjami obowiązujący w 9 stanach USA od roku 2011 doprowadził do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 15% oraz wprowadził do gospodarki kwotę 1.3 mld dol. - czytamy w analizie opracowanej przez Analysis Group.

Najciekawszy jest jednak zysk płynący dla gospodarstw domowych i firm: program nazwany Region al Greenhouse Gas Initiative (RGGI) obniżył opłaty ze energię o łączną kwotę 460 mln dol.

Korzyści ekonomiczne oznaczają, że RGGI może stać się wzorcem dla innych stanów pragnących obniżyć swoje emisje. Zapowiedziany przez Agencję Ochrony Środowiska Clean Power Plan, który wchodzi w życie zobowiązuje poszczególne stany do redukcji emisji CO2, ale pozostawia im wolną rękę co do metody osiągnięcia celu.

W programie RGGI uczestniczy 9 stanów: Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, Nowy Jork, Rhode Island, i Vermont. W RGGI uczestniczył początkowo stan New Jersey, ale po zwycięskich wyborach w 2011 roku przedstawiciela partii republikanów Chrisa Christie stan ten odstąpił od wykonywania programu.

Program zakłada opodatkowanie emisji związanej z produkcją prądu poprzez zobowiązanie producentów do płacenia określonej kwoty za każdą wyemitowaną tonę dwutlenku węgla. Liczba zezwoleń na emisję jest ograniczona, a sprzedawane są one na kwartalnych aukcjach organizowanych przez stan. Przychody z aukcji inwestowane są w programy redukcji emisji CO2 takie jak ocieplanie domów i wspieranie energetyki odnawialnej.

Jedna z autorek raportu Analysis Group Andrea Okie powiedziała: z makroekonomicznego punktu widzenia, kluczowym dla sukcesu programu RGGI było inwestowanie pieniędzy pochodzących z handlu zezwoleniami na emisje. Zarobione pieniądze wydano na: efektywność energetyczną – 59%, projekty energetyki odnawialnej – 15%, dopłaty do rachunków za prąd dla klientów – 13% , inne programy ograniczające emisją i administrowanie programem RGGI – 12% oraz 1% funduszy na badania i rozwój czystych technologii.

Inwestycja w ocieplanie budynków prowadzi do zmniejszenia zużycia energii, ale to nie ona była główną przyczyną obniżenia rachunków za prąd. Przyczyną stało się obniżenie zapotrzebowania na prąd, które doprowadziło do obniżenia jego ceny. Okazało się , że beneficjentem programu stali się nie tylko korzystający z ocieplenia domów ale wszyscy konsumenci energii.

Przeciwnicy wprowadzenia RGGI zakładali, że doprowadzi on do podniesienia cen prądu, które spowolnią gospodarkę. W rzeczywistości sytuacja uległa odwróceniu.

Clean Power Plan, który wchodzi w życie w sierpniu wprowadza wymóg zmniejszenia ilości CO2 emitowanego przez sektor energetyczny. Produkcja prądu w USA prowadzi do emisji jednej trzeciej krajowego CO2, głównie w opalanych węglem elektrowniach.

W innym raporcie opublikowanym przez Ceres - organizację non-profit, zajmującą się zrównoważonym biznesem - czytamy o zmniejszeniu emisji CO2 przez producentów energii w USA. W raporcie uwzględniono 100 największych producentów w USA. W latach 2008-15 emisja CO2 uległa zmniejszeniu w 42 stanach, średnio o 18%. W 9 stanach uczestniczących w programie RGGI redukcja ta wyniosła aż 40%!

Raport można znaleźć TUTAJ

Piotr Siergiej, ChronmyKlimat.pl, na podstawie ThinkProgress.org


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej