więcej


Energetyka

Lux Research: fotowoltaika konkurencyjna z gazem w 2025 (16578)

2014-01-04

Drukuj

wayne national forest flickr cc-by-2.0Według analizy przygotowanej przez firmę konsultingową Lux Research energia produkowana na przemysłowych farmach fotowoltaicznych w 2025 r. stanie się konkurencyjna kosztowo w porównaniu z energią z elektrowni gazowych.

W raporcie "Cheap natural gas: fracturing dreams of solar future" Lux Research szacuje, że w połowie przyszłej dekady – a w najbardziej nasłonecznionych regionach – do końca obecnej dekady energia produkowana na dużych farmach solarnych stanie się konkurencyjna cenowo w porównaniu z energią wytwarzaną z gazu.

Zdaniem analityków z Lux Research obniżenie kosztów produkcji energii na farmach fotowoltaicznych będzie możliwe dzięki spadkowi cen cienkowarstwowych paneli PV, który, według Lux Research, do 2025 r. wyniesie 39%.

Lux Research szacuje, że cena systemów PV złożonych z cienkowarstwowych modułów, która obecnie wynosi ok. 1,96 dol./W, do 2030 roku spadnie do poziomu 1,2 dol./W.

– Na poziomie makroekonomicznym złota era gazu może stanowić most do przyszłości opartej na energii odnawialnej. Gaz będzie zastępować węgiel, dopóki energia słoneczna nie osiągnie konkurencyjności na wolnym rynku. W mikroskali fotowoltaika połączona z gazem naturalnym może natomiast obniżyć koszty i zapewnić stałą produkcję energii – ocenia Ed Cahill z Lux Research.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl
fot. Wayne National Forest Creative Commons 2.0, CC-BY

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej