więcej


Energetyka

Lotnisko w Bydgoszczy inwestuje w OZE (17677)

2014-09-22

Drukuj
galeria

Port Lotniczy w Bydgoszczy zarezerwował część posiadanego terenu pod dużą farmę fotowoltaiczną. Będzie to pierwsza w Polsce tego typu instalacja OZE na terenie lotniska.

Budowa farmy fotowoltaicznej pozwoli wykorzystać niezagospodarowanych terenów lotniska. Planowana instalacja będzie miała moc 25 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej może wynieść 21,2 tys. MWh, czyli tyle, ile zużywa średnio 7 tys. gospodarstw domowych.

– Podstawową działalnością portu lotniczego w Bydgoszczy jest obsługa ruchu lotniczego – mówi Tomasz Moraczewski, jego prezes. – Jednak planowana inwestycja OZE pozwoli nam wykorzystać potencjał posiadanych terenów, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska. Nie bez znaczenia są oczywiście potencjalne przychody, jakie wiążą się z produkcją energii elektrycznej ze słońca.

Planowana inwestycja w OZE przyniesie znaczące zyski dla lotniska. Przy założeniach projektu ustawy o OZE, farma o mocy 25 MW zapewni szacowany roczny przychód dla inwestora na poziomie nawet 21 mln złotych.

– Planowana inwestycja wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego zapewniając nowe, stabilne i w 100% ekologiczne źródło energii – podkreśla Edward Hartwich, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – W kontekście krajowym wpisuje się w politykę energetyczną kraju. Należy pamiętać, że Polska zobowiązała się wobec UE, że do 2020 roku aż 15% wytwarzanej w kraju energii będzie pochodziła właśnie ze źródeł OZE.

 

źródło: Newseria
www.newseria.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej