więcej


Energetyka

Ile kosztuje energia z węgla, gazu, atomu, wiatru i słońca? (17782)

2014-10-17

Drukuj
galeria

Farrma fotowoltaiczna i wiatrowa w Schneebergerhof, Niemcy, fot. Armin Kübelbeck, CC BY-SA 3.0

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszym raporcie przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej. Autorzy raportu policzyli koszty dla produkcji energii z węgla, atomu, gazu jak i poszczególnych technologii OZE.

W raporcie przygotowanym przez firmę Ecofys znajdziemy też informacje o wartości publicznych subsydiów, które w 2012 r. trafiły do poszczególnych sektorów energetyki w Unii Europejskiej.

Jak informuje Komisja Europejska powołując się na dane z wykonanego na jej zlecenie raportu, koszty produkcji energii w nowych elektrowniach, bez uwzględnienia subsydiów, dla energetyki węglowej wynoszą obecnie ok. 75 EUR/MWh, a koszt produkcji energii z wiatru, w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricty), jest już tylko niewiele wyższy. Z kolei koszt produkcji energii w elektrowniach gazowych i jądrowych wynosi ok. 100 EUR/MWh. Koszt produkcji energii w elektrowniach fotowoltaicznych dzięki zanotowanemu w ostatnich latach wyraźnemu spadkowi cen paneli fotowoltaicznych wynosi już ok. 100-115 EUR/MWh – w zależności od wielkości instalacji.

Raport przygotowany na zlecenie KE pokazuje też koszty produkcji energii w poszczególnych technologiach z uwzględnieniem tzw. kosztów zewnętrznych, czyli kosztów środowiskowych czy kosztów generowanych przez energetykę w opiece zdrowotnej. W takim ujęciu najtańsza jest produkcja energii z wiatru.

W tym wypadku koszt produkcji energii wiatrowej wynosi średnio 105 EUR/MWh, podczas gdy koszt produkcji energii w elektrowniach gazowych wynosi 164 EUR/MWh, w elektrowniach jądrowych 164 EUR/MWh, a w elektrowniach węglowych - ok. 162-233 EUR/MWh. Koszt produkcji energii wiatrowej na morzu wynosi natomiast obecnie ok. 186 EUR/MWh.

Komisja Europejska podkreśla jednak, że obliczanie kosztów z uwzględnieniem kosztów środowiskowych czy kosztów opieki zdrowotnej jest obarczone większym ryzykiem błędu. W sumie tzw. koszty zewnętrzne energetyki w UE oszacowano w raporcie na ok. 150-310 mld euro.

- Zaliczenie kosztów środowiskowych i zdrowotnych pokazuje, że kosz produkcji energii z węgla jest obecnie wyższy niż najwyższa cena energii na rynku hurtowym w Europie – komentuje wyniki raportu Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association) i dodaje - Mocno subsydiujemy najbrudniejszą formę produkcji energii, podczas gdy jej zwolennicy używają argumentu o dostępności węgla jako usprawiedliwienia jego dalszego stosowania.

Justin Wilkes z EWEA ocenia: – Ten raport pokazuje prawdziwe koszty uzależnienia Europy od paliw kopalnych. Źródła odnawialne są systematycznie pokazywane jako zbyt drogie i obciążające kieszenie podatników. Raport Komisji Europejskiej pokazuje nie tylko alarmujący koszt produkcji energii z węgla, ale także prezentuje lądową energię wiatrową jako tańszą i bardziej przyjazną środowisku.

EWEA podkreśla, że zarówno lądowa jak i morska energetyka wiatrowa mają w dalszym ciągu przestrzeń do znaczącej redukcji kosztów, podczas gdy eneracja węglowa jest technologią w pełni dojrzałą i nie daje szans na dalszą redukcję kosztów. Raport wykonany na zlecenie Komisji Europejskiej pokazuje też wartość subsydiów, które kraje UE-28 przeznaczyły w 2012 r. na wspieranie poszczególnych sektorów energetyki.

Największe wsparcie otrzymała energetyka słoneczna (14,7 mld EUR), energetyka wiatrowa na lądzie (10,1 mld EUR), elektrownie biomasowe (8,3 mld EUR), energetyka wodna (5,2 mld EUR), a subsydia dla morskiej energetyki wiatrowej wyniosły 1,3 mld EUR.
Z kolei wśród sektorów energetyki konwencjonalnej w UE największe wsparcie w 2012 r. otrzymała energetyka węglowa (10,1 mld EUR), energetyka jądrowa dostała 7 mld EUR, a gazowa – 5,2 mld EUR.

Wartość subsydiów dla energetyki udzielonych przez polski rząd w 2012 r. wyniosła 970 ml EUR. Więcej dopłacili Niemcy – 25 mld EUR, Brytyjczycy – 13 mld EUR, Hiszpanie – 10,4 mld EUR i Włosi – 10,3 mld EUR.

W sumie wartość subsydiów dla energetyki w Unii Europejskiej w 2012 r. wyniosła 120-140 mld euro.

Raport o kosztach produkcji energii w UE jest dostępny pod tym linkiem.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej