więcej


Energetyka

Holandia: 720 MW instalacji PV, większość na net-meteringu (17529)

2014-08-10

Drukuj
galeria

fot. Biblioteka Kongresu USA, domena publiczna

Holenderskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Netbeheer Nederland poinformowało, że w jego internetowej bazie systemów PV w ostatnim roku przybyło ok. 171 MW instalacji fotowoltaicznych.

Netbeheer Nederland podało, że obecnie w internetowej platformie energieleveren.nl jest już zarejestrowanych 372 MW systemów PV, a tylko w okresie kwiecień 2013 - lipiec 2014 ich liczba wzrosła o 171 MW.

Holenderskie stowarzyszenie branży PV zdecydowało się na utworzenie internetowej bazy danych systemów PV energieleveren.nl w odpowiedzi na brak dokładnych statystyk na temat rozwoju holenderskiego potencjału PV.

Według państwowej agencji statystycznej Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), w Holandii na koniec 2013 r. działało 720 MW systemów fotowoltaicznych, tymczasem jeszcze na koniec 2011 r. było ich zaledwie 58 MW, a rok później 220 MW.

W większości na holenderski potencjał PV składają się małe instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych, których właściciele produkują energię głównie na użytek własny. Segment małych instalacji fotowoltaicznych w Holandii jest objęty systemem net-meteringu.

Większe instalacje PV funkcjonują natomiast w systemie zielonych certyfikatów, które wydaje operator sieci Tennet. W 2013 r. w ramach systemu zielonych certyfikatów działało w Holandii niewiele ponad 70 MW systemów PV, czyli ok. 10% całkowitego potencjału fotowotlaicznego tego kraju.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej