więcej


Energetyka

Fotowoltaika w Polsce przełamała stagnację (18528)

2015-05-13

Drukuj
galeria

fot. Randy Montoya, flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0

W artykule poświęconym rozwojowi fotowoltaiki w Polsce „Rzeczpospolita” informuje, że o ile rozwojowi PV w naszym kraju jeszcze daleko do wiatraków, w tym roku polska branża fotowoltaiczna może przyspieszyć.

„Rzeczpospolita” informuje, powołując się na dane Instytutu Energetyki Odnawialnej, że potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrósł już niemal do 40 MW. „RZ” dodaje jednak, że warunkiem szybszego rozwoju PV w naszym kraju jest utrzymanie wsparcia zapisanego w przyjętej przez Sejm w lutym br. ustawie o OZE, która wprowadza preferencyjne dopłaty dla najmniejszych producentów energii z OZE. Urzędnicy Ministerstwa Gospodarki chcą bowiem zmienić zasady przyjętej dopiero co ustawy i obniżyć stawki dopłat dla domowych producentów zielonej energii.

Póki co fotowoltaika w Polsce znajduje się w początkowym stadium rozwoju – zauważa „RZ” i powołuje się na Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, według którego w Polsce na jednego mieszkańca przypada zaledwie 1 W instalacji PV, podczas gdy średnia unijna to 170 W, a w Niemczech jest to niemal 500 MW na osobę. Prezes IEO dodaje, że tą sytuację mogą istotnie poprawić tylko taryfy gwarantowane, które wpisano do ustawy o OZE.

Ustawa o OZE stwarza też szansę na rozwój większych instalacji fotowoltaicznych, które jednak o wsparcie w ramach systemu aukcyjnego będą musiały konkurować z innymi technologiami OZE. Szanse na zwycięskie aukcje fotowoltaika ma raczej w koszyku aukcyjnym dla projektów o mocy do 1 MW.

Cytowany przez „RZ” Piotr Targański z firmy Opeus Energia ocenia, że póki co jest niewiele projektów fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które można zgłosić do pierwszej aukcji zaplanowanej na I kwartał przyszłego roku. Przedstawiciel firmy Opeus Energia ocenia, że optymalną stawką za energię z PV w aukcjach do 1 MW byłoby ok. 40 gr./kWh.

źródło: gramwzielone.pl / za "Rzeczpospolitą"

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej