więcej


Energetyka

Ewa Kopacz: węgiel priorytetem (18982)

2015-10-06

Drukuj
galeria

Fot. petrOlly, flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)

W niedzielę premier Ewa Kopacz potwierdziła, że węgiel pozostaje priorytetem polityki energetycznej rządu. Wicepremier Janusz Piechociński podtrzymał plany budowy elektrowni jądrowych.

W sobotę Beata Szydło z PiS wytknęła, że polski rząd nie ma planów budowy elektrowni jądrowej – nawiązując do ponad 100 mln zł wyłożonych do tej pory na program jądrowy. W niedzielę premier ustosunkowała się do tej wypowiedzi:

– W przeciwieństwie do moich oponentów politycznych nie mam w tyle głowy po cichu budowania elektrowni atomowych. Bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte jest na naszych naturalnych surowcach, a więc i węglu brunatnym, i węglu kamiennym, stąd nasze działania, stąd nasz szeroki plan.

Premier dodała, że „każdy kraj, który bardzo szeroko myśli o bezpieczeństwie energetycznym, myśli również o alternatywnych źródłach”, do których zaliczyła OZE i atom.

Wbrew niejednoznacznej postawie premier Kopacz, plany budowy elektrowni jądrowej potwierdził wicepremier Janusz Piechociński:

– Jeśli chcemy zmieścić się w naszych limitach emisyjnych bez cięcia naszego przemysłu, bez cięcia naszego transportu, bez istotnego importu energii z zewnątrz, to musimy mieć bloki energetyczne jądrowe.

Szef PSL dodał, że zmiana strategii energetycznej i odejście od atomu może nastąpić, gdy „w najbliższych 3-4 latach wydarzy się ekstremalna zmiana techniki czy technologii np. będziemy mieli magazyny energii” (cyt. za PAP).

Opracowanie: Marta Śmigrowska. Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej