więcej


Energetyka

Energia z farmy PV tańsza niż z atomu (19130)

2015-12-08

Drukuj
galeria

Fot. Bernd Sieker, Flickr (CC BY-SA 2.0)

Energia z największej farmy fotowoltaicznej w Europie będzie sprzedawana francuskiemu koncernowi energetycznemu po cenie niższej niż koszt energii z nowych elektrowni jądrowych.

Największą farmę fotowoltaiczną w Europie, która powstała na terenie 250 hektarów w pobliżu francuskiej miejscowości Cestas k. Bordeaux, podłączono do sieci już pod koniec września br. Z oficjalnym otwarciem tej inwestycji poczekano jednak do czasu szczytu klimatycznego COP21, który odbywa się w Paryżu.

Francja ogłosiła, że przeznaczy 2 mld euro na inwestycje w energetykę odnawialną w Afryce. Gospodarz szczytu klimatycznego COP21 miał jeszcze jeden powód do pochwalenia się na międzynarodowym forum, które zebrało się w Paryżu i którego celem jest wyznaczenie globalnych celów przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Cestas k. Bordeaux rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Przy instalacji pracowało do 250 pracowników, którzy montowali dziennie nawet do 5 MW paneli fotowoltaicznych.

Inwestycję wartą 360 mln euro zrealizowała francuska firma Neoen, która zapewnia, że dzięki zastosowanemu ustawieniu paneli fotowoltaicznych do zamontowania mocy 1 MW było potrzeba tylko około 0,8 hektara. Tymczasem w przypadku tradycyjnego ustawienia paneli pod kątem ok. 35 st. ukierunkowanych w kierunku południowym na zainstalowanie takiej mocy potrzeba do 2 ha.

Panele fotowoltaiczne umieszczono w układzie wschód-zachód, co pozwala na relatywnie większe uzyski energii w godzinach porannych i popołudniowych.

Energia z największej farmy fotowoltaicznej w Europie będzie sprzedawana francuskiemu koncernowi energetycznemu EDF w ramach zawartej na 20 lat umowy PPA. Stała cena za energię, którą wynegocjował inwestor, wynosi 105 euro/MWh.

Reuters zwraca uwagę, że operator farmy fotowoltaicznej w Cestas będzie sprzedawać energię taniej niż cena proponowana za sprzedaż energii z nowych reaktorów jądrowych. Francuski EDF ma zbudować w Wielkiej Brytanii dwa reaktory jądrowe, z których energia będzie sprzedawana po gwarantowanej przez brytyjski rząd cenie 92,5 funtów/MWh, czyli za ok. 130 euro/MWh.

W przypadku zbudowanych we Francji w latach 70. i 80. elektrowni jądrowych EDF sprzedaje energię po cenie około 55 euro/MWh.

– Dostarczymy energię po ekstremalnie konkurencyjnej cenie, podobnej do ceny energii z wiatru, i w każdym wypadku niższej niż koszt energii z nowych elektrowni jądrowych – komentuje Xavier Barbaro, CEO firmy Neoen.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej