więcej


Energetyka

Dlaczego węgiel tanieje? Zapraszamy na debatę online! (20122)

2017-05-12

Drukuj
galeria

Rozpoczynamy cykl 4 debat online skupionych wokół tematyki węgla. O cenach węgla będziemy rozmawiać już 25 maja!

W 2015 r. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju współpracowała z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie przy wydaniu polskiej edycji ATLASU WĘGLA. Atlas w wielopłaszczyznowy sposób przedstawia aspekty społeczne, ekonomiczne, polityczne oraz klimatyczne związane z wykorzystaniem węgla w energetyce. Już dziś wiemy, że energetyka oparta na węglu ma szkodliwy wpływ na środowisko oraz życie i zdrowie ludzi. Poszukiwanie nowych, alternatywnych źródeł energii to wyzwanie i konieczność dla dzisiejszych samorządów lokalnych, przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla i rozwijanie odnawialnych źródeł energii to główne cele, jakie powinny przyświecać działaniom na rzecz poprawy i ochrony klimatu. Polska obok Niemiec i Wielkiej Brytanii jest w UE jednym z największych emitentów dwutlenku węgla do atmosfery pochodzącego ze spalania węgla. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem: zastąpieniem węgla, którego znaczenie i rola spada, paliwem przyszłości.

W nawiązaniu do tej publikacji w 2017 r. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie organizuje w 2017 r. cykl czterech debat online. Otwarta dyskusja o konieczności odstąpienia od węgla, uświadamianie jakie konsekwencje poniesiemy, jeżeli tego nie zrobimy oraz jakie korzyści wiążą się z rozwojem rynku odnawialnych źródeł energii i poprawą efektywności energetycznej, te zadania stawiają przed sobą ekspertki i eksperci zaproszeni do udziału w projekcie czterech debat online organizowanych przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie w 2017 roku.

Pierwsza debata online, pt.: "Dlaczego węgiel tanieje?" odbędzie się w dniu 25 maja 2017 roku i będzie transmitowana na portalu ChronmyKlimat.pl. Ekspertem wiodącym podczas debaty będzie dr Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii, były Główny Geolog Kraju oraz autor wielu publikacji na temat węgla, na stałe współpracujący z Instytutem na rzecz Ekorozwoju. Debata będzie moderowana przez Bartłomieja Derskiego, redaktora portalu WysokieNapięcie.pl, patrona medialnego całego cyklu. W majowej debacie wezmą udział również: dr Aleksandra Gawlikowska- Fyk - kierownik programu Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityka Energetyczna w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa oraz dr Maciej Bukowski - prezes WiseEuropa. Uczestniczki i uczestnicy debaty będą dyskutować o czynnikach wpływających na spadek cen węgla oraz trendach na najbliższe lata. Światowy handel węglem obniża się mocniej niż jego wydobycie. Według prognoz, w latach 2020 -2030 nastąpi nieodwracalny trend spadkowy w wydobyciu węgla kamiennego. Rewolucja energetyczna wypiera inwestycje w energetykę węglową i jądrową na rzecz efektywności energetycznej oraz OZE. Szybko rosnący rynek mocy OZE i efektywność energetyczna będą w nadchodzących dekadach odgrywać kluczową rolę w ograniczaniu paliw kopalnych. W drugiej dekadzie XXI wieku niemal wszystkie instytucje mające istotne znaczenie dla gospodarki świata (ONZ, UE, OECD, MFW, G7, Bank Światowy) przekonują o konieczności całkowitego odejścia od paliw kopalnych. Dalsze stawianie na elektroenergetykę opartą na węglu w Polsce to w przyszłości utrzymywanie kopalń i elektrowni z kieszeni podatników oraz wzrost importu węgla, co zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

Jaką energetykę warto dotować? To temat drugiej debaty, która odbędzie się w czerwcu 2017 roku. Czy odnawialne źródła energii to przyszłość? Trendy globalne wskazują stały wzrost udziału energii odnawialnej. Zarówno państwa, jak i ogromne koncerny chętnie przestawiają się na OZE. Energie odnawialne przestają być niszą, ponad 80 % nowo instalowanych mocy przypada na urządzenia wiatrowe i solarne. Rozwój technologii, większe rynki zbytu zmniejszają koszty produkcji i zwiększają atrakcyjność ekonomiczną odnawialnych źródeł energii w stosunku do paliw kopalnych. Jednak należy też pamiętać, że energie odnawialne nie są wolne od problemów ekologicznych i społecznych. Budowa wielkich zapór, zakładanie plantacji w celu gromadzenia biomasy obciążają środowisko. W transformacji energetycznej kluczowym i nadrzędnym celem jest stworzenie zdecentralizowanego i demokratycznego systemu zaopatrzenia energetycznego.

Kolejne debaty odbędą się jesienią 2017 roku i będą poruszały następujące tematy:

  • Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
  • Jaki będzie rynek pracy po węglu?

O datach jesiennych debat będziemy informować za pośrednictwem portalu ChronmyKlimat.pl oraz naszego profilu na Facebooku.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej