więcej


Energetyka

Czy polska gospodarka może działać bez węgla? Zapraszamy na debatę online (20244)

2017-10-05

Drukuj
galeria

Czy polska gospodarka może działać bez węgla? Zapraszamy już w dniu 12 października 2017 roku na trzecią debatę przygotowaną przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. 

Głównym ekspertem podczas debaty będzie dr Andrzej Kassenberg, wieloletni prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Debata będzie moderowana przez Bartłomieja Derskiego, redaktora portalu WysokieNapięcie.pl, patrona medialnego debaty.


W październikowej debacie wezmą udział również: Bogusława Matuszewska z Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, była Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej; Janusz Steinhoff – Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, były wicepremier i minister gospodarki; Jarosław Wajer – Partner w firmie Ernst &Young w dziale Doradztwa Biznesowego.

Uczestniczki i uczestnicy debaty będą dyskutować o tym, jakie szanse gospodarcze wiążą się ze zmniejszaniem uzależnienia Polski od węgla. Prędzej czy później odejście od energetyki węglowej będzie konieczne, lecz nie musi oznaczać osłabienia konkurencyjności polskiej gospodarki, a przeciwnie - w dłuższej perspektywie to szansa na innowacyjny rozwój. Dla takiej transformacji energetycznej istotnie znaczenie mają innowacyjne mikro i małe instalacje wytwarzające energię elektryczną, rozproszenie oraz inteligentne systemy zarządzania energią.

Kluczem do dokonania zmiany jest aktywna polityka klimatyczna. Wbrew panującej opinii, że polityka klimatyczna UE jest „zabójcza” dla polskiej gospodarki, to w rzeczywistości jest ona kompromisem, uwzględniającym potrzeby transformacji energetyki, przemysłu ciężkiego itp. Dlatego tak ważne jest kształtowanie sprzyjających warunków do rozwoju innowacji, co przyczyni się do zaistnienia znaczących przemian w energetyce. Współczesnymi wyzwaniami staje się odejście od gospodarki linearnej na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, symbio-miasta, symbio-przemysł czy też zmiana w kierunku bardziej zrównoważonego modelu konsumpcji.

Dołącz do debaty

W 2015 r. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju  współpracowała  przy wydaniu polskiej edycji ATLASU WĘGLA (publikacja do pobrania: https://pl.boell.org/pl/2016/03/14/atlas-wegla). W nawiązaniu do tej publikacji w 2017 roku Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie organizuje w 2017 roku cykl debat online.

Pierwsza debata online, pt.: „Dlaczego węgiel tanieje?”
(https://www.youtube.com/watch?v=EEZJ4U-A1Mc) odbyła się w dniu 25 maja 2017 roku a druga pt. „Jaką energetykę warto dotować?” (https://www.youtube.com/watch?v=w_Fkme8nNBw) 28 czerwca 2017 roku.

Kolejna ostatnia debata odwołująca się do publikacji Atlas Węgla pod koniec listopada 2017 roku i będzie dotyczyła tematu: Jaki będzie rynek pracy po węglu?

O dacie kolejnej debaty będzie informować za pośrednictwem portalu ChrońmyKlimat.pl oraz naszego profilu na Facebooku. Jeżeli chcecie Państwo dostawać informację e-mailem o datach naszych debat, prosimy o e-mail na adres: ine-ine-isd.org.pl, w temacie prosimy wpisać DEBATA.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej