więcej


Energetyka

Brazylijskie stadiony mają prawie tyle fotowoltaiki, ile cała Polska (17379)

2014-06-17

Drukuj
galeria

Stadion Maracanã w Rio de Janeiro, fot. Luciano Silva, CC 2.0, BY-NC

Piłkarskie stadiony w Brazylii będące arenami trwających właśnie mistrzostw świata w piłce nożnej mają na swoich dachach prawie tyle paneli fotowoltaicznych, ile zainstalowano do tej pory w całej Polsce.

Jak podał niedawno Instytut Energetyki Odnawialnej, do tej pory w naszym kraju zainstalowano już ponad 6 MW paneli fotowoltaicznych, z czego 2,4 MW tylko w I kwartale br. Wynik ten nie może jednak robić wrażenia, gdy spojrzymy na instalacje fotowoltaiczne zbudowane na brazylijskich stadionach na piłkarski mundial.

Systemy fotowoltaiczne zostały zainstalowane na 4 brazylijskich stadionach. Największy o mocy 2,5 MW znajduje się na położonym w stolicy kraju Estádio Nacional Mané Garrincha. Instalacje fotowoltaiczne dostarczają energię również na Estadio Mineirão w Belo Horizonte (1,4 MW), na Itaipava Arena w Recife (1,4 MW) oraz na legendarnej Maracanie w Rio de Janeiro (500 kW).

Brytyjska organizacja pozarządowa Practical Antion policzyła, że łączny potencjał fotowoltaiczny brazylijskich stadionów to więcej niż posiada 11 grających na mundialu państw.

Stadion w Recife wyposażył w panele fotowoltaiczne chiński potentat Yingli Solar, który po raz kolejny został sponsorem piłkarskich mistrzostw. Jego banery można było zobaczyć na piłkarskich arenach już w Niemczech czy w RPA, a teraz będą widoczne również na boiskach Brazylii.

Roczna produkcja energii na stadionie w Recife wyniesie ok. 1,5 GWh, co odpowiada pokryciu 30% planowanego zapotrzebowania na energię obiektu.

– Duże projekty solarne na stadionach przyczyniają się do realizacji naszej misji mającej na celu zwiększanie pozytywnego wpływu mundialu na lokalną społeczność i środowisko – tak fotowoltaiczną inwestycję w Recife komentował prezydent FIFA Sepp Blatter.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej