więcej


Energetyka

Bloomberg: Fotowoltaika będzie najtańszym sposobem produkcji prądu (18727)

2015-07-25

Drukuj
galeria

Farma słoneczna w Newadzie, USA. Fot. BlackRockSolar, flickr, (CC BY 2.0)

Energia słoneczna stanie się w końcu tak tania, że zacznie konkurować z elektrowniami na węgiel czy gaz. Era przemysłowa zasilana była węglem. Nadchodzące 25 lat będzie końcem jego dominacji – ocenia Bloomberg w nowej edycji raportu „New Energy Outlook”.

W raporcie „New Energy Outlook 2015. Powering a Changing World” Bloomberg zapewnia, że boom na energetykę odnawialną trwa i że zmieni on gruntownie sposób, w jaki ludzie produkują energię elektryczną.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF), który przygotował raport, ocenia, że dzięki dalszemu spadkowi cen paneli fotowoltaicznych, fotowoltaika stanie się najtańszym sposobem produkcji energii. BNEF ocenia, że do roku 2026 produkcja prądu na dużych farmach słonecznych stanie się konkurencyjna cenowo w większej części świata, a w ciągu najbliższych 25 lat koszt farm PV spadnie o połowę.

BNEF prognozuje, że spadek kosztów fotowoltaiki i rozwój technologii PV spotęguje inwestycje w tym sektorze, które do 2040 roku mają osiągnąć aż 3,7 bln dolarów. Do tego czasu energetyka słoneczna będzie stanowić aż 1/3 nowego potencjału elektrowni.

Narodziny prosumenta

Bloomberg ocenia ponadto, że w kolejnych latach kluczową rolę w rozwoju nowych mocy w energetyce odegra energetyka zdecentralizowana. „Największa rewolucja solarna będzie mieć miejsce na dachach” – ocenia BNEF, prognozując, że rozwojowi dachowych instalacji PV będzie sprzyjać drożejąca energia dla odbiorców końcowych oraz taniejące domowe magazyny energii.

Według BNEF, rozwój sektora dachowych instalacji fotowoltaicznych sprawi, że do roku 2040 produkowana przez nie energia będzie tańsza niż energia z sieci w większości krajów. Z tego rodzaju instalacji pochodzić będzie prawie 13% generowanej na świecie energii.

Wartość inwestycji w sektorze dachowych systemów PV ma osiągnąć do roku 2040 wartość 2,2 bln dolarów, a pozostałych instalacji fotowoltaicznych – 1,5 bln dol. Dla porównania, wartość inwestycji w energetyce wiatrowej do tego czasu ma wynieść 2,4 bln dolarów, a inwestycji w elektrownie produkujące energię z paliw kopalnych – 2,6 bln dolarów.

Opracowanie, tytuł, śródtytuły i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska. Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej