- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Termomodernizacja w Świebodzicach
2010-12-19Gmina Świebodzice w partnerstwie z Gminą Świdnica, Miastem Świdnica, Powiatem Świdnickim i Gminą Jawor realizuje projekt pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcję edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej”. Projekt dofinansowany w ramach Działania 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej Priorytet IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Więcej
-
Energia z wiatru i słońca
2010-12-18Grajewo, Bielsk Podlaski, Białystok, Łomża – w tych miastach wykorzystywana będzie energia słoneczna i wiatrowa. Inwestycje współfinansować będzie Regionalny Program Operacyjny województwa Podlaskiego.
Więcej
-
Ponad 121 mln zł na budowę gazociągu w środkowej Polsce
2010-12-18– Budowa gazociągu Rembelszczyzna-Gustorzyn pozwoli na poprawę bezpieczeństwa przesyłu gazu ziemnego w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim – powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas podpisania przez GAZ-SYSTEM SA umowy na dofinansowanie inwestycji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiIŚ). Spotkanie odbyło się 15 grudnia 2010 r. w Warszawie.
Więcej
-
Zielone miejsca pracy w energetyce wiatrowej
2010-12-17Energia wiatru jest najważniejszym odnawialnym źródłem energii, stanowiącym odpowiedź na wiele wyzwań, z którymi mierzy się aktualnie Europa. Energetyka wiatrowa jest potrzebna Europie do osiągnięcia celu 20% udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym w 2020 r., do walki ze zmianami klimatu, jest potrzebna w celu zapewnienia odbiorcom energii bezpiecznych, lokalnych źródeł energii, niezależnych od drożejącego paliwa i węgla oraz do tworzenia nowych miejsc pracy – a liczba tychże zwiększa się wraz z rozwojem sektora.
Więcej
-
Nowoczesne inteligentne sieci elektroenergetyczne skutecznym rozwiązaniem problemu zarządzania energią
2010-12-17Wymagania związane z wzrostem liczby odbiorców podłączonych do sieci, a także wyższe ceny i pojawiające się przerwy w dostawach energii przyczyniły się do wzmożenia prac nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi inteligentnych sieci elektroenergetycznych (ang. smart grids). Efektem wprowadzenia takich sieci będzie wzrost efektywności przesyłu i produkcji energii elektrycznej, a także dostęp do szczegółowych informacji o stanie sieci oraz umożliwienie decentralizacji wytwarzania energii.
Więcej
-
Pierwszy protest europejskiej branży drzewnej przeciwko spalaniu drewna
2010-12-15Silne propagowanie w UE zielonej energii, doprowadza do procederu palenia drewna, jako źródła energii odnawialnej, w imię poszanowania ekologii. Koncerny energetyczne sięgają po najszlachetniejszy z naturalnych surowców odnawialnych, zaburzając proporcję jego wykorzystywania.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna proponuje zmiany do projektu ustawy o efektywności energetycznej
2010-12-13Po czterech latach oczekiwania, w dniu 13 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o efektywności energetycznej. Projekt stanowi wypełnienie postanowień dyrektywy unijnej (2006/32/WE) nakładającej na państwa członkowskie obowiązek 9% oszczędności energii finalnej do roku 2016 (odniesione do wartości uśrednionej z lata 2001-2005). Rządowy projekt ustawy jest obecnie dyskutowany w Sejmie, w ramach specjalnie powołanej do tego celu podkomisji1.
Więcej
-
Ciepły dom zimową porą
2010-12-11Jak mieć ciepły dom zimą i oszczędzać pieniądze? Mimo wszechobecnych informacji o ocieplaniu klimatu, mroźna i śnieżna zima to w naszej sferze klimatycznej zjawisko normalne, choć w dłuższym okresie pewnie rzadsze. Musimy umieć z nim żyć najlepiej jak można, wykorzystując dostępne środki niwelujące przykre skutki zimy. Termomodernizacja czyli docieplenie budynku gwarantuje ciepły dom na wiele lat oraz kilka tysięcy oszczędności rocznie na ogrzewaniu.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki chce spalić polskie lasy
2010-12-10W Ministerstwie Gospodarki odbędzie się dziś konferencja uzgodnieniowa dotyczącą projektu rozporządzenia1, które umożliwi dużym koncernom energetycznym nieefektywne spalanie drewna z lasów w celu wytwarzania energii. Projekt rozporządzenia wprowadza nową, szeroką definicję biomasy leśnej, która umożliwi dosłowne spalenie polskich lasów w niewydajnych kotłach elektrowni węglowych.
Więcej
-
Powering Europe - wizja przyszłej sieci elektroenergetycznej dla Europy
2010-12-10Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) opublikowało nowy raport przedstawiający wizję nowoczesnego systemu elektroenergetycznego dla energii odnawialnej i określający, w jaki sposób można wprowadzić do sieci rosnącą ilość energii z wiatru.
Więcej
-
Podsumowanie XII Forum Energetyki Wiatrowej
2010-12-0930 listopada w Hotelu Marriott w Warszawie miało miejsce już XII Forum Energetyki Wiatrowej organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Ustawa o OZE - Zmiana zasad?”.
Więcej
-
Ponad 15 proc. udział OZE w zużyciu energii do 2020 r.
2010-12-08W 2020 r. w Polsce 15,5 proc. energii końcowej brutto będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Ministerstwo Gospodarki przygotowało Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Rada Ministrów przyjęła dokument 7 grudnia 2010 r.
Więcej
-
Krajowy Plan Efektywności Energetycznej - do napisania od nowa
2010-12-07W ostatnim czasie na portalu Chrońmy Klimat został opublikowany artykuł autorstwa Arkadiusza Węglarza będący próbą oceny realizacji Krajowego Planu Efektywności Energetycznej. Postanowiłem odnieść się do artykułu bo jest on ważny i może być początkiem dyskusji nad tym, jak ma wyglądać następny plan (2011). Ocena realizacji Planu 2007 dokonana przez Arkadiusza Węglarza, chociaż zdecydowanie negatywna, jest jednak oceną życzliwą, korzystną dla rządzących. Przy czym moim zdaniem rządzący, w obszarze efektywności energetycznej, na przychylność nie zasługują (bez względu na opcję i kadencję).
Więcej
-
Globalne przejście na oświetlenie wydajne energetycznie może przynieść wielomilionowe zyski
2010-12-07Indonezja mogłaby zaoszczędzić miliard dolarów rocznie i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 8 mln ton CO2 rocznie – równowartość zdjęcia z dróg dwóch milionów samochodów każdego roku – przechodząc na stosowanie żarówek energooszczędnych.
Więcej
-
Znamy zwycięzców pierwszego sezonu Polskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej 2009/2010
2010-12-06Najlepsi „gracze” Polskiej Ligi OZE – 18 miast i gmin – zostali nagrodzeni 6 października br. podczas 1. Forum OZE pn. "Odnawialne źródła i poszanowanie energii w gminach – teoria i praktyka" w Krakowie. Równocześnie rozpoczął się drugi sezon Polskiej Ligi Mistrzów OZE.
Więcej
-
Słońce na właściwym miejscu
2010-12-05Jak prawidłowo zamontować instalację solarną? Kolektory słoneczne stają się obecnie synonimem nowoczesności i energooszczędności. Aby jednak uzyskać korzystny bilans wykorzystania energii słonecznej, ważny jest prawidłowy dobór systemu solarnego.
Więcej
-
Sprawozdanie z VIII Dni Oszczędzania Energii
2010-12-03W dniach 3-4 listopada 2010 roku miały miejsce VIII Dni Oszczędzania Energii (DOE) pod nazwą „Energia w Budownictwie”. Impreza odbyła się w nowo otwartym Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej znajdującym się w kompleksie Hali Stulecia. Organizatorami DOE byli: Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Więcej
-
Jak zachować ciepło w domu?
2010-12-03Co zrobić, aby ograniczyć ilość ciepła wymykającego się z domu? Przez dach z wnętrza budynku do otoczenia przenika około 10 – 25% ciepła. Z tego względu konieczne jest zapewnienie właściwej termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale też pokrycia dachowego. Na energooszczędność budynku wpływa wiele czynników. Począwszy od technologii budowy ściany, a na doskonaleniu parametrów materiałów budowlanych kończąc, rozwój budownictwa zmierza w kierunku optymalizacji gospodarowania energią.
Więcej
-
Nowy program poprawy efektywności energertycznej dla polskich przedsiębiorców
2010-12-02Wraz z wejściem do Unii Europejskiej Polska przyjęła wynikające z jej dyrektyw założenia. Jednym ze zobowiązań jest zwiększenie ogólnokrajowej efektywności energetycznej. Jej rozwój wspomóc może nowy projekt pomocowy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pod nazwą „PolSEFF”, którego wysokość ma wynieść 150 mln euro.
Więcej
-
Krajowa Platforma Technologiczna Energetyki na rzecz ISE
2010-12-01Krajowa Platforma Technologiczna Energetyki ma już siedmiu sygnatariuszy. Już w przyszłym roku NFOŚiGW uruchomi program dofinansowania inteligentnych sieci energetycznych (ISE).
Więcej
-
Energetyka jądrowa w Polsce - raport Pułaskiego
2010-11-29W październiku 2010 roku Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego opublikowała raport pt. „Energetyka jądrowa w Polsce”. Wynika z niego, że energetyka jądrowa pretenduje do bycia jednym z priorytetów polityki energetycznej Polski. Jednak harmonogram działań budowy elektrowni jądrowej nie uwzględnia rezerw czasu na realizację kolejnych etapów założeń, w związku z czym jest mało realny. Autorzy raportu widzą w energetyce jądrowej szansę dla ochrony klimatu, jednak pomijają kwestię zagrożeń związanych ze składowaniem odpadów promieniotwórczych. Czy jest to naprawdę oddzielny element dyskusji?
Więcej
-
Ponad 427 mln zł z POIiŚ na budowę gazociągów
2010-11-29Spółka Gaz System oraz Instytut Nafty i Gazu 24 listopada 2010 r. zawarły umowy na dofinansowanie trzech projektów budowy gazociągów przesyłowych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Ich realizacja pozwoli na zwiększenie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i poprawi stan infrastruktury technicznej. W wydarzeniu wziął udział wiceminister gospodarki Rafał Baniak.
Więcej
-
Składowanie CO2 pod ziemią może negatywnie wpływać na wodę pitną
2010-11-26Geologiczna sekwestracja płynnego dwutlenku węgla może zagrozić źródłom wody pitnej. CO2 dociera do warstw wodonośnych, gdzie ponad 10 krotnie zwiększa ilość domieszek skażających wodę - twierdzą naukowcy z Duke University w USA.
Więcej
-
Rosja rozwija rynek energetyki słonecznej
2010-11-26Fotowoltaika, jedna z technologii pozyskiwania energii odnawialnej, rozpoczyna swój rozwój w Rosji. Decyzje władz przydzielenia w budżecie federalnym (2009-2011) funduszy na inwestycje i dotacje do projektów dotyczących energii odnawialnej będą kluczowe dla postępu na tym rynku. Rosja, obok dywersyfikacji produkcji energii, chce także zminimalizowania różnic w zakresie rozwoju technicznego w stosunku do krajów Europy Zachodniej i USA, które intensywnie inwestują w nowe, przyjazne dla środowiska technologie.
Więcej
-
Oszczędne gospodarowanie energią: przegląd opinii organizacji pozarządowych w kontekście Komunikatu Komisji Energia 2020 oraz Planu Działań na rzecz Efektywności Energetycznej
2010-11-24Jeśli zaangażowanie Unii Europejskiej (UE) w oszczędne gospodarowanie energią pozostanie na dotychczasowym poziomie, Unia zdoła osiągnąć jedynie połowę swojego celu na rok 2020 w zakresie oszczędności w zużyciu energii pierwotnej. Stanie się tak pomimo, że istnieją już technologie i rozwiązania pozwalające na osiągnięcie tego, a nawet wyższego, celu.
Więcej
-
World Energy Outlook 2010 - prezentacja w MG
2010-11-24- Do 2035 r. światowy popyt na energię pierwotną wzrośnie o 36 proc. – powiedział dr Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Główny Ekonomista MAE przedstawił 22 listopada 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki wyniki raportu World Energy Outlook 2010. W prezentacji uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Więcej
-
Ustawa o OZE - zmiana zasad?
2010-11-20Tematem wiodącym XII Forum Energetyki Wiatrowej organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej będzie projekt nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii – najważniejszego aktu prawnego kształtującego rynek OZE w Polsce. Ustawa ma powstać do końca 2010 roku, gdyż ma obejmować swym zakresem niezbędne zmiany wymagane Dyrektywą 2009/28/WE, której termin implementacji do systemu prawnego wszystkich krajów członkowskich upływa 5 grudnia 2010.
Więcej
-
Instytut Energetyki Odnawialnej przygotowuje opracowanie dla Ministerstwa Gospodarki pt. „Analiza możliwości rozwoju produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej w Polsce dla potrzeb krajowych i eksportu”
2010-11-20Ministerstwo Gospodarki realizując zadanie 4.8 Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. – „Stymulowanie rozwoju przemysłu produkującego urządzenia dla energetyki odnawialnej, w tym przy wykorzystaniu funduszy europejskich” zleciło Instytutowi Energetyki Odnawialnej wykonanie ekspertyzy „Analiza możliwości rozwoju produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej w Polsce dla potrzeb krajowych i eksportu”.
Więcej
-
Polski rynek komponentów do budowy farm wiatrowych z szansami na duży rozwój, stwierdza Frost & Sullivan
2010-11-19Europejski sektor energetyki wiatrowej przeżywa dynamiczny rozwój, a Polska, pomimo wielu barier inwestycyjnych, wyrasta na jednego z liderów rynku Europy Środkowej i Wschodniej (Central Eastern Europe - CEE). Budowa farm wiatrowych wymaga rozwoju rynku rozwiązań dedykowanych dla tego sektora, jako że nowe inwestycje generują popyt na turbiny i komponenty, niezbędne do postawienia farmy.
Więcej
-
Kampania na rzecz oszczędności energii z wizytą na Węgrzech oraz w Polsce
2010-11-19Kampania na rzecz oszczędności energii EEB odwiedzi Polskę oraz Węgry, by podkreślić ogromne potrzeby i duży potencjał oszczędności energii w tych państwach. Wizyta ma miejsce przed przyszłorocznym przejęciem przez oba kraje prezydencji w Unii. EEB chce upewnić się, że oszczędzanie energii wpisane jest w plany polityczne obu krajów.
Więcej
-
Komisja przedstawia propozycje dotyczące priorytetowych korytarzy UE dla sieci energetycznych i gazociągów
2010-11-19Komisja Europejska przedstawiła w dniu 17 listopada br. priorytety dotyczące infrastruktury energetycznej na kolejne dwie dekady, mające na celu dostosowanie sieci do wymogów XXI wieku. W swoim komunikacie Komisja określa priorytetowe korytarze unijne na potrzeby przesyłu energii elektrycznej, ropy i gazu. Tego rodzaju mapa priorytetów stanowić będzie podstawę przyszłych decyzji dotyczących udzielania pozwoleń i finansowania konkretnych projektów UE.
Więcej
-
Posłowie sfinalizowali umowę o dodatkowych funduszach na rozwój czystej energii
2010-11-1911 listopada Parlament Europejski zatwierdził umowę między instytucjami unijnymi, która umożliwi przeznaczenie 146 mln € z niewykorzystanych funduszy unijnych na sfinansowanie projektów związanych z efektywnością energetyczną i energią odnawialną.
Więcej
-
Projekt dokumentu pn. "Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych"
2010-11-18Ministerstwo Gospodarki opublikowało nowy projekt Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Wersja została zatwierdzona przez Komitet do spraw Europejskich w dniu 15 października 2010 r., oraz przesłana w dniu 29 października 2010 r. do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt dokumentu może ulec zmianie w wyniku ustaleń Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz Rady Ministrów.
Więcej
-
Sprawiedliwość wymaga zaangażowania! - refleksje klimatyczne i apel do polskich analityków
2010-11-18Od niemal 10 lat pracuję usilnie nad znalezieniem optymalnego rozwiązania dla światowej polityki klimatycznej. W 2003 r. odwiedziłem stolice nowych państw członkowskich UE (wówczas w trakcie akcesji do UE), promując nowowprowadzany mechanizm handlu uprawnieniami do emisji. Przedstawiany przez ekonomistów jako instrument prosty i efektywny przeobraził się w wydaniu Unii Europejskiej (tzw. EU ETS) w wielogłową hydrę. Aby tego było mało, niektóre głowy są większe i bardziej uprzywilejowane – niezależni badacze stwierdzają bowiem, że w okresie rozliczeniowym systemu EU ETS 2008-2012 Komisja Europejska faworyzuje stare kraje członkowskie kosztem nowych.
Więcej
-
Plan energetyczny Komisji nie wywołał entuzjazmu
2010-11-18Odpierając krytykę za brak konkretnych pomysłów, Komisja Europejska 10 listopada przedstawiła nową strategię energetyczną, wzywającą do zainwestowania 1 bln € w ciągu następnej dekady w integrację europejskich sieci energetycznych.
Więcej
-
Projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej po konsultacjach
2010-11-17Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 10 listopada 2010 r. projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, uwzględniający zmiany zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Dokument określa zakres oraz terminy realizacji działań administracji rządowej i inwestora do 2030 r., koniecznych do wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej.
Więcej
-
Podsumowanie debaty pt. "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu"
2010-11-17W środę, 10 listopada odbyła się w Warszawie debata "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu" zorganizowana przez Koalicję Klimatyczną. Celem debaty była wymiana informacji na temat możliwości zwiększania efektywności energetycznej przy obecnych uwarunkowaniach politycznych, prawnych i administracyjnych oraz potrzeby zmiany tych uwarunkowań.
Więcej
-
Zaoszczędzone pieniądze na oszczędzanie energii
2010-11-16W czwartek 11 listopada br. Parlament Europejski przegłosował utworzenie finansowego instrumentu, którego celem jest przekazanie 146 mln euro z niewykorzystanych funduszy na sfinansowanie projektów związanych z oszczędzaniem energii, wydajnością energetyczną oraz energią odnawialną.
Więcej
-
Komisja przedstawia nową energetyczną strategię na 2020 r.
2010-11-1510 listopada br. Komisja przedstawiła nową strategię dotyczącą konkurencyjnej, zrównoważonej i bezpiecznej energii. W komunikacie „Energia 2020” określono priorytety w zakresie energii na najbliższe 10 lat i przedstawiono działania, które należy podjąć w celu osiągnięcia oszczędności energii, utworzenia rynku o konkurencyjnych cenach i pewnych dostawach, wzmocnienia przywództwa technologicznego i skutecznych negocjacji z partnerami międzynarodowymi.
Więcej
-
Biopaliwa z mięsa?
2010-11-13Czy można otrzymać biopaliwa z surowców odpadowych przemysłu mięsnego? Przemysł mięsny wytwarza co roku znaczące ilości odpadów, które w przypadku niewłaściwego zagospodarowania są uciążliwe dla środowiska i mogą być niebezpieczne dla ludzi.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności