więcej


Energetyka

700 mld zł zysku w 20 lat – dzięki termomodernizacji domów (17993)

2014-12-16

Drukuj
galeria

fot. Christian Bickel, CC BY-SA 2.0 DE

Inwestycja w termomodernizację domów jednorodzinnych od 6,1 do 9,7 mld zł rocznie w ciągu 20 lat pozwoli zyskać około 700 mld zł. Potrzebny jest do tego skuteczny program pomocy - ocenił we wtorek 9 grudnia w Warszawie zespół ekspertów ds. środowiska i energii

Specjaliści przedstawili raport "Strategia modernizacji budynków". Określili go jako "mapę drogową" dla polskiego rządu i władz regionalnych w planach dotyczących działań środowiskowych oraz inwestycyjnych. Korzyści - jak podkreślali przedstawiciele Instytutu Ekonomii Środowiska, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Narodowej Agencji Poszanowania Energii - przełożą się bowiem z czasem na zyski kapitałowe dla właścicieli nieruchomości, nowe miejsca pracy m.in. w sektorze usług, oszczędność energii, redukcję emisji zanieczyszczeń, czystsze powietrze oraz poprawę zdrowia obywateli.

Andrzej Guła z krakowskiego Instytutu Ekonomii Środowiska podkreślił, że Polacy żyją w domach niedocieplonych i ogrzewanych węglem. I to polskie budynki oraz system ich ogrzewania są główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery.

Ilość zanieczyszczeń przyjmowanych przez statystycznego Polaka można porównać do wypalenia 1300 papierosów rocznie.

Co więcej wzrasta odsetek domów ogrzewanych węglem, a maleje tych ogrzewanych gazem - zauważył. Węgiel jest paliwem nawet w domach nowych. Guła, powołując się na dane Ministerstwa Środowiska wskazał, że podczas gdy w 2013 roku 32 proc. gospodarstw domowych korzystało z węgla, w 2014 roku było ich już o 9 proc. więcej. W tym samym czasie liczba domów ogrzewanych gazem spadła z 16 do 10 proc., czyli o 40 proc.

"Moglibyśmy to porównać do takiej sytuacji, że w 2014 roku dopuszcza się do obrotu samochody dwusuwowe i zaczynamy znowu masowo sprzedawać benzynę ołowiową. A to się dzieje w sektorze polskich domów" - powiedział.

Ekspert Krajowej Agencji Poszanowania Energii Arkadiusz Węglarz wskazał, że 80 proc. budynków w Polsce to budynki mieszkalne, połowa z nich to domy jednorodzinne. Podczas gdy domy wielorodzinne w ostatnich latach otrzymały wsparcie na termomodernizację, mimo że cechują je lepsze właściwości cieplne, właściciele domów jednorodzinnych wydatki muszą ponosić sami.

Całkowity koszt programowej termomodernizacji 50 proc. domów jednorodzinnych - takich, w które w ocenie ekspertów warto zainwestować, a jednocześnie wymagających ocieplenia - oszacował w perspektywie 20-letniej na 122-193 mld zł. To od 6,1 mld do 9,7 mld rocznie – wylicza Arkadiusz Węglarz.

Jego zdaniem, aby inwestycja stała się opłacalna nie tylko dla właściciela nieruchomości, koszty środowiskowe i społeczne, a więc przekładające się na korzyści dla ogółu, powinna pokryć dotacja.

Więcej na csr.forbes.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej