ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


O projekcie


Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać?

 

Polityka klimatyczna, określana często jako "agresywna", budzi obecnie coraz większe obawy i dyskusje, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego kraju. Pytanie – czy słusznie?

Instytut na rzecz Ekorozwoju przekonuje, że niesłusznie - w szczególności w Polsce, gdzie jest olbrzymi, nadal niewykorzystany i przy tym ekonomicznie uzasadniony potencjał efektywności energetycznej, a istniejące możliwości odnawialnych źródeł energii zagospodarowane są jedynie w 20%. Polityka klimatyczna nie ogranicza bowiem rozwoju gospodarczego kraju, wręcz przeciwnie – stymuluje go, ale w sposób „niskoemisyjny”, przyczyniając się do tworzenia zielonych miejsc pracy i rozwoju gospodarek lokalnych.

W projekcie „Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)” prezentujemy korzyści płynące z wdrażania gospodarki niskoemisyjnej również na poziomie lokalnym – dla samorządów, przedsiębiorców i indywidualnych gospodarstw domowych, czyli bezpośrednio dla każdego z nas.

Działania projektowe prowadzone były od października 2015 r. do stycznia 2017 r. w czterech województwach – mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim oraz łódzkim. Do udziału w nich zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów, nauczycieli, uczniów, przedsiębiorców, a także wszystkie osoby zainteresowane rozwojem lokalnej gospodarki czy własnego gospodarstwa domowego. W ramach projektu przeprowadziliśmy inwentaryzację inwestycji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej i na jej podstawie opracowaliśmy przewodnik po zaletach wdrażania polityki klimatycznej, przedstawiający m.in. dobre praktyki z zakresu zwiększania efektywności energetycznej oraz mikroinstalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich właściciele osobiście opowiedzieli o korzyściach płynących z użytkowania tego typu technologii. zorganizowaliśmy szereg spotkań i warsztatów prezentujących nie tylko inspirujące dobre przykłady działań, ale także możliwości ich potencjalnego finansowania. Ważnym elementem projektu był konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych – prace konkursowe można obejrzeć TUTAJ.

Przedsięwzięcie podsumowaliśmy podczas konferencji końcowej, która odbyła się 25 stycznia 2017 r. w Warszawie, a jego wyniki wraz z innymi istotnymi informacjami na temat polityki klimatycznej i gospodarki niskoemisyjnej są dostępne na portalu ChronmyKlimat.pl.

 

Projekt „Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)” został zrealizowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Pliki do pobraniaZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej